Přeskočit na hlavní obsah

Ruční mýdlárna - zpověď mýdlařky

Marta Vaníčková je majitelka Ruční mýdlárny. V článku se dozvíte o jejích začátcích, oblíbených produktech nebo o tom, co jí na mýdlaření nebaví ...

 

 

 

Od kdy mýdla vyrábíte?

Můj úplně první pokus o mýdlo dopadl katastrofálně. Koupila jsem pár nejlevnějších a nejobyčejnějších mýdel v obchodě a zkusila jsem je v hrnci rozvařit. Nejenže se mýdla vůbec nerozpustila, ale navíc se připálila a strašně zapáchala. Ten pach se pak nedal vyvětrat asi 14 dní. To se psal rok 2003 a mojí dceři byly 2 roky.

 

Jak jste se k výrobě dostala?

Dětská lékařka mi oznámila, že svou dvouletou dceru kvůli atopickému ekzému nemám umývat mýdlem. Jenže malé dítě je stále ušpiněné a jen voda na něj nestačí. 

Tenkrát mi naše babička vyprávěla, že si mýdlo doma vařili, a že bylo z tuku. Všichni se s ním myli a nikdy nikdo žádný ekzém neměl. Jak se ale vařilo, si už nevzpomínala. Tak mi nezbylo, než trochu pátrat. Ve vědecké knihovně v Olomouci jsem objevila skripta. Internet byl tenkrát ještě v plenkách a suroviny prakticky nesehnatelné. Základní recept jsem měla, jenže v něm bylo ještě draslo, které jsem musela nahradit hydroxidem draselným, ten se už dnes nepoužívá. Pro tuk jsem si chodila do továrny na výrobu čokolád (Zora Olomouc). 

Nakonec jsme s babičkou uvařily první pravé mýdlo. Byla to spíš taková mazlavá hmota, ale už výrazněji lepší než připálené kupované mýdlo. Postupně jsem recepturu natolik vyladila, že se mi nakonec přeci jen kostka mýdla podařila. Několik let jsme tato mýdla používali.

 

Jaký byl další vývoj mýdlárny?

Maminky s malými dětmi se často schází a předávají si zkušenosti. A tak i já jsem ostatním maminkám vyprávěla o mýdlech. Chtěly to také vyzkoušet. Jenže výrobků jsme měla postupně čím dál více, a tak mi nezbývalo než vše legalizovat.

V roce 2011 jsem začala legálně prodávat mýdla kvůli velkému zájmu hlavně kamarádek a příbuzných. Založila jsem si e-shop a také začala nabízet na Fleru. Postupně jsem škálu výrobků rozšiřovala a nyní již mám v nabídce nejen mýdla olivová, ale také glycerinová, přírodní šampony, šumivé bomby, koupelové soli a mnoho dalšího.

 

Kde se nachází Vaše mýdlárna, jaké máte prostory?

Mám výrobnu spojenou s prodejnou v Litovli u Olomouce.

 

Kolik druhů šamponů a mýdel vyrábíte?

Přírodních šamponů mám pět druhů a olivových mýdel asi patnáct druhů.