neděle 17. března 2013

Indická přírodní mýdla z ekologické vesničky...


Už jste někdy slyšeli o indické ekologické osadě/vesničce Auroville? Ne? Tak nyní tedy slyšte, respektive čtěte v souvislosti s úžasnými přírodními mýdly, která se tam mimo jiné vyrábí...


Auroville je velká osada, v níž žije nastálo cca 1500 lidí. Nachází se na jihu Indie, ve státě TamilNadu, blízko města Madras. Klima je zde subtropické, během „zimy“ od prosince do března jsou zde teploty 24 – 30 stupňů, v létě přes 40, od října do prosince je zde obvykle monzum.

Idea založit tuto osadu pochází od „Matky“ (vl. jménem Mirra Alfassa, 1878 – 1973), filozofky a partnerky indického jogína Sri Aurobinda. Osada Auroville vznikla z původního ašrámu (jogového kláštera), založeného v r. 1926. Posláním této osady je především podporovat spirituální rozvoj člověka. Zároveň se ale postupně stala místem, kde se v praxi zkoušejí a používají nejrůznější ekologické technologie, léčí se zde podle principu holistického přístupu, zkouší se zde nové metody výuky apod.

V současné době se osada rozkládá na cca 2500 ha původně pusté a neúrodné půdy. Celá osada je projektována v kruhu a při pohledu shora má znázorňovat spirální galaxii. Takový je alespoň záměr do budoucna. Zatím hustota staveb ani zdaleka nedosahuje zamýšleného rozsahu.

Jak už bylo řečeno, v osadě se uplatňuje množství ekologických technologií. Včetně promyšleného hospodaření s vodou, výroby bioplynu či vaření na "slunečním vařiči" (zrcadlo, které soustřeďuje sluneční paprsky do jednoho bodu). Také při stavbách domů se v Auroville zkoušejí různé ekologické materiály a postupy, experimentuje se s ergonomickými tvary, uspořádáním podle zásad východních filozofií apod. Uprostřed kruhového uspořádání osady se nachází stavba zvaná "Matrimandir", pojatá jako velká mandala.

V Auroville se navíc po celý rok pořádá množství seminářů, festivalů, workshopů a dalších aktivit...


O mýdlech Auroville:


Rostlinná bio mýdla Auroville, ekologicky balená do banánového listu či textilu, jsou ručně vyráběna právě v této indické ekologické osadě, kde mají mýdla skutečnou tradici. Všechna mýdla Auroville jsou vyráběna metodou za studena a na přírodní bázi za použití pouze organických složek, bez chemických přísad a v přirozené bio kvalitě. Nejsou testována na zvířatech, neobsahují umělá barviva ani umělá aromata a obsah tuku překračuje minimalně 80%! Pravidelným používáním přírodního mýdla Auroville bude vaše pleť přirozeně jemná a zvláčněná... Všechna tato indická mýdla koupíte zde. Vyzkoušejte také kosmetiku Auroville, vonné tyčinky nebo ekologický prací prášek ...Bonus: výroba mýdla v Auroville (fotoreportáž):

1. fáze - smíchaní (pomalé míchaní panenských olejů s glycerínem a dalšími přírodními látkami).

pomalé míchaní panenských olejů (sezam, kokos, arašíd) s glicerýnem
2. fáze - přelévání (jakmile se všechny báze mýdla dokonale sloučí, přelévá se mýdlo do dřevěnných forem).
Jakmile se oleje a esence dokonale sloučí, přelévá se mýdlo do dřevěnných forem


3. fáze - tuhnutí (formy ze santalového dřeva se poté uloží do tmavé a teplotně stabilní místnosti po dobu 3 dnů).

Formy ze santalového dřeva se poté uloží do tmavé a teplotně stabilní místnosti po dobu 3 dní.

4. fáze - uklidnění (mýdla několik týdnů odpočívají a získávají vůně rozležením olejů a přírodních esencí v tmavé místnosti, poté jsou připraveny na řezaní a balení).

5. fáze - balení (mýdla se musí nařezat na dané velikosti a zabalit).

Mýdla se musí nařezat na dané velikosti a zabalit.


6. fáze - list nebo látka (každé mýdlo je pečlivě zabaleno do voskovaného papíru a poté podle velikosti ještě přebaleno do textilu nebo do bananového listu).

Každé mýdlo je pečlivě zabaleno do voskovaného papíru a poté, podle velikosti ještě přebaleno do textilu nebo do bananového listu.


7. fáze - kontrola kvality a oštítkování (po zabalení a zkontrolování kvality jsou mýdla olepena štítky z recyklovaného papíru).
Po zabalení a zkontrolování kvality jsou mýdla olepena štítky z recyklovaného papíru.


8. fáze - mýdlo je hotové (připravené k použití, leží mýdla v mýdlárně v Aurovillu).

Připravené k použití, leží mýdla v mýdlárně v Aurovillu v Indii.


Líbí se vám indická mýdla z ekologické osady Auroville? Máte zkušenosti s jinými indickými mýdly? Diskutujte v komentářích...
 

Žádné komentáře:

Okomentovat