pátek 31. května 2013

Recept pro tento týden - šumivé bomby do koupele

Koupelové bomby (šumivé tvarované soli do koupele) už u nás téměř "zdomácněly". Proč? Zajistí totiž příjemný a relaxační požitek během koupele. Stačí je vhodit do vody a pozorovat, jak se v podobě mírného perlení pomalu rozpouštějí, čímž se do vody uvolňují oleje, které něžně pohladí vaši pokožku a zároveň jí dodají dostatečné množství výživy a hydratace...Recept:
 • 125 gramů jedlé sody potravinářské
 • 60  gramů kyseliny citronové
 • 60  gramů kukuřičného škrobu (příp. kukuřičné mouky)
 • 2 ½ polévkové lžíce mandlového oleje, alternativou může být téměř jakýkoliv jiný olej, nejlépe za studena lisovaný či rovnou v bio kvalitě
 • 1 polévková lžíce vody (nejlépe destilovaná, nebo vodu převaříme)
 • esenciální olej/e dle vkusu (celkové množství 20 - 25 kapek)
 • přírodní kosmetické barvivo dle vlastního uvážení
 • sprej s lihem (slouží jako desinfekce k postříkání forem)
 • forma (nejlépe silikonová)

Postup:

Jedlou sodu, kyselinu citronovou a kukuřičný škrob/mouku nasypeme do mísy a důkladně promícháme. V menší misce smícháme mandlový olej s vodou a přidáme esenciální olejíčky dle vlastního výběru. Barvivo přidáme do mističky dle jeho konzistence – pokud máme barvivo práškové, přidáme do práškové směsi, pokud máme tekuté přidáme do tekuté směsi. Tekutou směs pomalu a za stálého míchání naléváme do práškové směsi. Konzistence směsi nesmí být ani suchá, ani mokrá (měla by odpovídat sušší kašovité směsi). Pokud nebude konzistence směsi správně zvolena, nebude možné šumivku vytvarovat – bude se rozpadat. Dle potřeby je nutné přidat sodu nebo olej. Připravenou směs necháme cca 15 minut odstát a poté pevně natlačíme do formiček (používejme menší tvary, ne moc zdobené, spíše hladší). Hmota by měla dobře vyzrát, tudíž se doporučuje bomby nechat ve formě minimálně 3 dny. Vysychání je závislé na velikosti formičky, ve které směs zraje – čím větší forma je, tím delší doba uzrání je nutná. Po úplném ztvrdnutí a uzrání obsah vyklopíme a dále zpracujeme (zdobíme, balíme, apod.).


Jestliže se neodvažujete sami své vlastní "šumivky" vyrobit, vyzkoušejte například tyto úžasně voňavé z Ruční mýdlárny z Hané :-)

4 komentáře:

 1. Prosím můžete poradit, podle uvedeného receptu jsem šumivé bomby zpracovala, vyklopené z formičky ještě držely tvar, ale tak třetí den po vyschnutí byly celé popraskané a rozpadaly se. Sice účinek ve vaně úžasný, ale kdybych ji chtěla někomu darovat, tak by to transport určitě nepřežilo. Moc děkuji za radu.

  OdpovědětVymazat
 2. Než jsem vychytala přesné poměry ...jejej to jich puklo!!Podle mě to dělá moc vody ve směsi. Udělala jsem jednu várku jen s oleji a nepraskla žádná.Suším volně 2-3 dny.Dávám mandlový,ricinový a sojový olej+ ostatní ingredience.Zdravím Alena

  OdpovědětVymazat
 3. Jde použít místo kukuřičného škrobu bramborový ( jemný bramborový škrob )? Děkuji za odpověď. Míša

  OdpovědětVymazat