
Aby žena mohla své těhotenství prožít co možná nejvíce v souladu s přírodou, anebo alespoň sama se sebou, je zde pro ni k dispozici například aromaterapie. A je to právě také aromaterapie, která nejenže umožňuje soustředit se na sebe a nový život, jenž v nás vyrůstá, ale která rovněž poskytuje ženám oporu a zmírňuje řadu těhotenských neduhů...
I. trimestr

Obecně však v tomto trimestru platí, že byste se měli éterickým olejům spíše vyhýbat. Výjimkou jsou například již zmíněné citrusové oleje nebo například anýz či borovice.
Nezapomeňte však v těhotenství a zvláště v prvním trimestru také na vitamíny. Ty můžete přirozeně získat z dobře vyvážené stravy a také z různých bylinkových čajů vhodných pro těhotné.
II. trimestr

Velkou pozornost byste měli věnovat také nejrůznějším mykózám a kvasinkovým infekcím, které mohou při zanedbání vyvolat i předčasný porod. Z tohoto důvodů se doporučují speciální intimní oleje a gely s obsahem protiplísňových a antimykotických éterických olejů.
V neposlední řadě může v tomto období postupně docházet také k nepříjemnému pálení žáhy. Příčinou je pronikání žaludeční kyseliny zpět do jícnu v důsledku ochabnutí dolního jícního svěrače a také tlak rostoucí dělohy na stěny žaludku. V takovém případě si jistě poradíte s mátou kadařevou nebo citrónem.
III. trimestr
Třetí timestr, co si budeme povídat, je jedním z nejnáročnějších. Zejména v závěrečné fázi mohou těhotné pociťovat nepříjemné otoky. Na ty je vhodné používat buď speciální gely, např. s obsahem kaštanu, nebo nohy masírovat směsí se základního rostlinného oleje a éterických olejů - vhodné jsou geránium, rozmarýna či jalovec (všechny však v nízké koncentraci) nebo pak pačuli, grep, mandarinka, citrón a levandule.
Trápit všechny těhotné mohou také křečové žíly. Některé žíly na nohách mohou být totiž vlivem progesteronu ochablé a nejsou
schopné zvládnout zvýšené množství krve. Ta se pak v cévách městná, žíly
jsou nateklé a bolestivé. Mezi vhodné éterické oleje na tento problém patří zejména geránium, cypřiš, citrón, grep, myrta nebo řebříček.
Dalším neduhem jsou jistě hemeroidy, které jsou způsobeny městnáním krve v cévách, na které tlačí rostoucí děloha. Tyto žíly potom vystoupí, jsou bolestivé a svědí. Zkuste si pořídit speciální gel nebo pak aplikovat éterické oleje - tea tree, grep, palmu růžovou, cypřiš nebo heřmánek římský.
Porod
Aby mohl porod proběhnout co možná nejhlaším způsobem a co nejpřirozeněji, je dobré se na něj důkladně připravit. Cílem
aromaterapie je však připravit nejen tělo, ale také psychiku. Zejména pak na to, že průchod miminka hrází je vrcholný okamžik vlastního porodu a mnohdy se lze vyhnout jejímu zbytečnému nastříhávání. Jako prevenci proti nástřihu lze použít
např. směs z třezalkového oleje, oleje z pšeničných klíčků, pupalkového oleje a
éterické oleje z růže a šalvěje muškátové. Pokud se vám nechce míchat si tuto směs sami, lze použít již směs hotovou.

Samotný porod nám pak usnadní tyto éterické oleje: verbena,
jasmín, heřmánek římský, levandule, muškátová šalvěj, hřebíček, růže,
ylang-ylang či skořice. Zmíněné oleje vyvolávají klid, pocit bezpečí, ženě
pomáhají zpracovat porodní bolesti a dodávají sebedůvěru. Zároveň však některé, zejména pak heřmánek římský nebo levandule, snižují bolestivost kontrakcí a svalové křeče. Použít však opět můžete již namíchané synergické směsi, například firmy Nobilis Tilia - masážní olej Gaia pro první dobu porodní a masážní olej Isis pro druhou... Vhodné je během porodu se také něčím osvěžovat - k tomu nám pomůže zejména květová voda růžová, která nejenom osvěžuje, ale také nastávající maminky během porodu posiluje a dodává jim pocit sebedůvěry.
Součástí porodu je rovněž porod placenty (tzv. třetí doba porodní). Jestliže se jí nechce příliš ven, vyzkoušejte masáž bříška rostlinným olejem a pár kapkami šalvěje muškátové.
Šestinedělí
Novopečená maminka by o sebe neměla přestat pečovat ani v tzv. šestinedělí. Vhodné jsou zejména různé kojící podpůrné čaje, směsi éterických olejů podporujících zavinování dělohy, oleje na masáž prsou při retenci mléka, zatvrdlinách či pouze k podpoře samotné laktace. A zapomínat by se nemělo ani na hráz, která se mnohdy může velmi špatně a bolestivě hojit...
Všem nastávajícím maminkám přejeme co možná nejkrásnější a nejharmoničtější prožití těhotenského období i samotného porodu, ať už za pomoci aromaterapie, nebo bez ní...
Dekuji, pekny clanecek, zaujala me ta smes na masaz hraze, zajimalo by me, jestli skutecne funguje...
OdpovědětVymazat