Přeskočit na hlavní obsah

Tuhé šampony - a dejte věčný sbohem těm tekutým...

Přírodní šampónová mýdla alias přírodní rostlinné tuhé šampóny, se díky svým úžasným vlastnostem začínají pomalu dostávat do povědomí zákazníků... A my víme proč :-) A protože nechceme ze svým "tajemstvím" zůstat sami, rozhodli jsme se, že se za vás budeme ptát a odpovídat, abyste se o těchto malých a šikovných zázracích dozvěděli opravdu vše, co potřebujete...


Proč začít používat tuhé šampony?

Odpověď je naprosto jednoduchá a intuitivní - neobsahují vlasům škodlivé chemické látky jako je například známý SLS (sodium lauryl sulfate) nebo SLES (sodium laureth sulfate). Obě to jsou totiž nejpoužívanější pěnicí a zároveň mycí látky, které spousta konvenčních výrobců do šampónů doslova "strká". Neobsahují dokonce ani o něco šetrnější ammonium lauryl sulfat (ALS).

Proč jsou tyto látky škodlivé?

Je to proto, že pokožka člověka je chráněna hydrolipidovou ochrannou vrstvou, kterou pochopitelně tyto tenzidové přípravky odstraňují stejně spolehlivě jako i nečistoty. Nelze se divit, že takovéto agresivní, nefyziologické čištění pokožky s sebou po čase přináší i důsledky. Jedná se například o problém mastných vlasů, kdy se častným mytím agresivními tenzidy odstraní jak sebum (tj. kožní maz), tak i většina toho, co se předtím na vlasy naneslo. Tvorba kožího mazu v mazových váčcích rychle reaguje na odmaštění (těsně nad výstupem vlasu z váčku) i jistou nadprodukcí, která může "převýšit poptávku" a dokonce se vytvoří i reflex, kdy při častém a opakovaném odmašťování už i krátkodobý kontakt se saponátem vyvolá větší produkci seba a vlasy jsou víc a rychleji mastné. Dále se může jednat o přesušenou pokožku, šupiny nebo svědivost. Tyto problémy se ještě dají označit jako "kosmetické", s postupem času ovšem mohou přicházet i problémy zdravotní. V důsledku používání tenzidových výrobků dochází i k likvidaci symbiotické mikroflóry. Např. plísňová onemocnění pokožky, ekzémy a podobné "maličkosti" již nelze označit jinak než onemocnění vyvolaná nikoli přemírou hygieny, ale jako důsledek hygieny prováděné naprosto nevhodnými, pro pokožku agresivními, prostředky. V honbě za zisky nejrůznější firmy zapomenou dodat, že něco podobného může pocházet sice z přírodních, ale již chemicky pozměněných surovin...

Co tedy obsahují přírodní tuhé šampony? 

Tento druh šamponů obsahuje pouze jemné a k pokožce těla i vlasů velice šetrné tenzidy, tj. mycí, pěnicí a čisticí látky. Jsou to vlastně soli mastných kyselin, především soli zmýdelněného kokosového oleje (je také naprosto úžasným pěnidlem), které jsou v přírodě navíc velmi rychle odbouratelné. Aneb stručně řečeno a vysvětleno - tuhý šampon vaše vlasy umyje díky šetrným rostlinným tukům, které v sobě obsahuje ve zmýdelněné podobě (tj. jako soli). 

O jaké tuky se ještě kromě kokosového jedná? 

Tuhé šampony kromě kokosovéhu tuku, bez něhož by nepěnily, obsahují také čisticí a jemný olivový olej. Dále se většinou do těchto šamponů přidává olej ricinový, který je odnepaměti taktéž skvělým pěnidlem a zároveň prostředkem pro posílení, výživu a růst vlasů.  Někdy se můžete setkat i s velmi cenným a drahým jojobovým olejem, což je vlastně tekutý vosk, jenž podporuje pružnost vlasů a navrací jim mimo jiné také tolik žádoucí jemnost a lesk. Tuhé šampony mohou samozřejmě obsahovat i jiné výživné tuky, másla a oleje - například meruňkový, avokádový, olej z pšeničných klíčků a jiné. 

Jaké budou mé vlasy po použití tuhého šamponu?

Vaše vlasy budou viditelně bohatší, jemnější a především budou lépe držet svůj tvar, takže kolikrát není pak třeba používat ani speciální tužidla a lakyna vlasy. Především nebudou splihlé a zatížené - neobsahují totiž silikony ani jiné "výživné" látky. 

Je třeba po umytí vlasů používat kondicionér?

To je těžká otázka. Samozřejmě jsou typy vlasů, které se bez kondicioneru (nejlépe nějakého přírodního) neobejdou. Většina vlasů však po umytí tuhým šamponem kondicioner vůbec nepotřebuje. Pro dosažení hladkých vlasů ihned po umytí se doporučuje nechat vlasy "vyhladit" již proudem vody. Postůjte ve sprše tedy o malinko déle a nechte prostor vodě - je to naprosto nezatěžující a přírodní kondicinér. Jestliže však kondicionér používáte pro jeho vyživující vlastnosti (ne kvůli cuchání vlasů), ani tady nemusíte mít obavy - tuhý přírodní šampon onu výživu zvládne za něj, vždyť obsahuje i určité procento nezmýdelněných rostlinnch olejů, které si se suchými vlasy naprosto bezvadně poradí... 

Mám vlasy po umytí oplachovat octovou vodou?

Záleží na vás a na tvrdosti vaší vody. Pokud je vaše voda měkká či středně tvrdá, obvykle ocet či kyselinu citronovou používat nemusíte. Záleží však také na tom, jak dokonale šampon z vlasů vymyjete - ocet se většinou doporučuje i pro neutralizaci a vyhlazení vlasu a vymytí zbytků mýdla.
 
A co kudrnaté a vlnité vlasy? Netrpí?

Právě naopak, používáním tuhých šamponů podporujete přirozenou strukturu vlasu - nezatěžujete je, takže vaše vlasy se vám odmění krásnou a bujnou vlnitou či kudrnatou hřívou...

A vlasy barvené?

Ano, tuhý šampon je vhodný také pro ně. Díky tomu, že neobsahuje žádné agresivní mycí látky, vydrží barva na vašich vlasech podstatně déle.

Jak se vlastně tuhý šampon používá?

Naprosto jednoduše - přejíždíte jím po vlasech tak dlouho, dokud se nevytvoří dostatečná pěna pro jejich umytí. Až se taková pěna vytvoří, šampon odložíte zpět na mýdlenku a pěnu po vlasech rozprostřete masírováním. Poté vlasy opláchnete, jak jste zvyklí. Pokud si stále nejste použitím jistí, tady je návod:Na jaké vlasy jsou tuhé šampony vhodné?

Naprosto na všechny. I tady je třeba pořídit si svou malou tuhou šamponovou kostku podle toho, jaký typ vlasů máte. Pokud to není na šamponu výslovně uvedeno, řiďte se intuicí nebo danými ingredencemi a použitými bylinkami. Na druhou stranu však platí, že pokud máte zcela bezproblémové vlasy, můžete si pořídit jakýkoliv tuhý šampon, který se vám "líbí" - klidně vybírejte i podle obalu nebo sympat :-) 

Jak dlouho tuhý šampon vydrží? 

Kostka šamponu vydrží až 30 - 40 použití (tj. klidně měsíc až dva nebo více, podle toho, jak často si myjete vlasy). Avšak pozor, jen za předpokladu, že ji budete skladovat na mýdlence a nenecháte ji ve vodě zbytečně rozmáčet či jí nebudete zbytečně plýtvat - stačí vlasy napěnit opravdu málo.
 
Co je ještě třeba o tuhých šamponech vědět?  
 
V případě, že na tuhé šampony teprve přecházíte, je třeba alespoň nějaký ten čas vytrvat, než si vaše vlasy na přírodní změnu zvyknou a nebudou po umytí opět mastné. Je to způsobeno tím, že keratinové vrstvičky (je jich několik na sobě, až pět) se postupně mohou jaksi samy obrušovat a na povrch vlasu se dostanou ty nepoškozené. Pak se - jsou-li vlasy a kořínky zdravé - obnoví optimální fyziologický stav a přilnavost vlasů. V neposlední řadě je to pro vlasy zkrátka "pořádný šok". Dosud byly zvyklé na vysoce čistící, ale také přečišťující vlastnosti chemických tenzidů, a najednou si musí zvyknout na méně agresivní a de facto velmi jemnou čisticí schopnost tuhých vlasových šampónů (je to vlastně jako drogový efekt). Není se však čeho bát, v naprosté většině případů si vlasy postupně navyknou a netrvá to déle než týden ;-) 

A co cestování? Jsou tuhé šampony vhodné i tady?

Nic není skladnějšího než tuhý šampon :-) Stačí si pořídit cestovní krabičku, do níž šampon uložíte, a z níž šampon vyjmete kdykoliv si potřebujete umýt nejen vlasy, ale i celé tělo, ruce, nádobí, ponožky a další. Zkrátka a dobře tuhý šampon je malým a šikovným pomocníkem kdekoliv je třeba cokoliv umýt :-) 


Velký výběr tuhých rostlinných šamponů je například zde


Máte s tuhými šampony vlastní zkušenost? Máte nějakou oblíbenou značku tuhých šamponů? Pište do diskuze pod tímto článkem :-)


Komentáře

 1. Používám tuhé šampony od firmy Rubens a jsem spokojená, už asi třetím rokem :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Tuhé šampóny zatím zkouším a ještě jsem se nerozhodla. Teď zrovna testuji "Lví hřívu" a výsledek vypadá docela zajímavě, moje jemné vlasy se dají snadno upravit i po umytí. Jediný problém vidím zatím v tom, že vlasy strašlivě elektrizují, na to nejsem zvyklá (trochu ano, zvlášť v zimě, ale tohle není trochu).

  OdpovědětVymazat
 3. Fakt? Takto mě elektrizovaly jen po chemických šamponech, po tuhých nikdy...

  OdpovědětVymazat
 4. já, používám tuhé šampony od LUSH , používám je už 6 měsíců a jsem 100% spokojená, lesk, objem, úžasná vůně ale jsou docela drahé proto bych si chtěla zkusit vyrobit,, tuháč,, sama doma, snad se to povede.....

  OdpovědětVymazat
 5. já jsem se po přečtení článku pro tuhé šampony naprosto nadchla, bohužel po použití mám vlasy přímo příšerné :-( Použila jsem ho zatím třikrát a pořád doufám, že si mé vlasy zvykají, jak se píše výše...uvidíme. Momentálně mám vlasy po umytí jak navoskované a zacuchané. Máte nějakou radu, co s nimi? Zkoušela jsem i opláchnout vodou s jablečným octem, ale i tak žádná sláva.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám to naprosto stejně a vzhledem k tomu, že mám vlasy do pasu, je to už hodně vidět, je to prostě nepříjemné. Ještě ale vytrvám! ;-)

   Vymazat
 6. Mimo jiné právě kvůli cestování jsem pořídila tuhý šampon Lush a jsem naprosto nadšená (i když ho zatím střídám s mým předchozím tekutým šamponem bez parabenů, takže nemůžu posoudit účinky při dlouhodobém používání). Jenže Lush není levný a do jediné prodejny v ČR se jen tak nedostanu (a k vysoké ceně platit ještě poštovné...), takže objev mýdlotéky mě velice potěšil :). Mám ještě jeden dotaz: chci si na dovolenou sbalit opravdu co nejuniverzálnější prostředek...dá se tuhý šampón použít i jako pěna na holení? Případně který druh vybrat? Díky za odpověď

  OdpovědětVymazat
 7. Mimochodem tuhé šampony Lush obsahují právě SLS, což vysvětluje, proč tak dobře pění, ale vlasy odmašťují až příliš. V tom právě mají přírodní tuhé šampony náskok...

  OdpovědětVymazat
 8. Prosím, jaké účinky má v tuhém šampony ricinový a jojobový olej? proč se tam dávají?

  OdpovědětVymazat
 9. Nesouhlasím s tvrzením v článku, protože LS je obchodní název pro palmový olej, který se zavázal Lush právě nepoužívat. Není to žádná chemická sloučenina, je to palmový olej, kvůli kterému se drancují deštné lesy na celém světě :-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem byla hodně zklamaná, protože jsem s paní prodavačkou pátrala v prodejně Lush po šamponu i pevném bez SLS laureth Sulfatu a bez úspěchu. Moc mě to také překvapilo, ale je to tak. Přečtěte si složení!

   Vymazat
 10. Já problém s mastnými vlasy nemám, spíš se mi po něm udělaly lupy a pokožka hlavy mě svědí. Kde dělám chybu?
  Napěním, opláchu, ocet jsem zatím použila asi 2x, šampon používám cca 1,5 měsíce

  OdpovědětVymazat
 11. mám mýdlo od dr. bronner a je naprosto skvělé a univerzální, na holení noho skvělé, může se použít na čištění obličeje,právě zkouším i na vlasy, zatím jen jednou...

  OdpovědětVymazat
 12. Ahoj, je rozdil mezi receptem na vyrobu mydla a tuheho sampunu?

  OdpovědětVymazat
 13. ... šampon má výživnější složení většinou v podobě ricinového a jojobového oleje ... vyrábím sama ze surovin z mýdlotéky a maximální spokojenost ... vlasy se lépe rozčesávají, když se nechají cca 10 minut (než se namaluju :)) zabalené v ručníku a rozčesávají se až pak ...

  OdpovědětVymazat
 14. Prosím o radu:tuhe sampony jsem si oblibila,bohuzel po cca pul roce mam vlasy velice vysusene,hlavne v delkach."Chemicky"kondicioner pouzivat nechci.Poradite prosim cim vlasy hydratovat,vyzivit?Dekuji :-) Ivik

  OdpovědětVymazat
 15. Já používám při cestování suchý šampon od Aloxxi. Tento suchý šampon používám při sportu, při cestování, tak i pro citlivou a ekzematickou pokožku. Vlasy příjemně osvěžuje. Obsahuje různé přírodní složky, jsem s ním spokojená.

  OdpovědětVymazat
 16. já používám suchý šampon ve spreji od Aloxxi.Je ideální pro všechny barvy vlasů.je pro své šetrné i snadné použití vhodný jak pro ženy, muže, sportovce, při cestování, tak i pro citlivou a ekzematickou pokožku. mrkněte na http://eshop.aloxxi.cz/aloxxi/aloxxi-na-cesty/suchy-sampon-ve-spreji-aloxxi-59ml

  OdpovědětVymazat
 17. Ahoj, koupila jsem si tuhy sampon v podstate jen proto,ze jsem chtela neco bez obalu. Zatim jsem vyzkousela jen asi 3x, ale vysledek je priserny. Vlasy na pohled vypadaji relativne dobre, ale na dotek jsou mastne, jakoby povoskovane. A absolutne nerozcesatelne, elektrizujici a jako kdybych si na hlavu vystrikala celou tubu laku na vlasy. A to mam od prirody velmi jemne, poddajne vlasy. Urcite vydrzim s pouzivanim,ale zatim nakupu dost lituji.

  OdpovědětVymazat
 18. Tyjo, děkuji za moc zajímavý typ. Já tuhé šampóny používám běžně, dokonce jsem e nedávno dočetla, že si ho člověk může nevyrobit doma. To jsem ještě nezkoušela. Vždy si ho kupuji buď v obchodě bezobalu, nebo si je objednávám online. Teď jsem i například koupila asi 3 šampony online s velkou povánoční slevou díky této webové stránce. Tam koukám vždycky, když chci něco koupit online! :-)

  OdpovědětVymazat
 19. Ahoj moc zajímavé čtení.

  OdpovědětVymazat
 20. Dobrý den, náhodou jsem narazila na vaše stránky, vámi psané články jsou velice zajímavé. Nějaký čas se potýkám s problémem vypadávání vlasů. Dokonce jsem začala uvažovat o eventuálně této možnosti. Ale raději ještě vyzkoušela tuto přírodní vlasovou kosmetiku z Mydlotéky U Tří lilií. Přeji hezký den

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Výroba mýdla... Aneb expresní návod na to, jak vyrobit domácí mýdlo bez zbytečných chemických pouček

Ten, kdo se rozhodn e sdělit veřejnosti "expresní návod" na výrobu mýdla, si na sebe ušije tak trochu bič... Proč? Předně proto, že zkušeným výrobcem mýdla se člověk nestane přes noc, ale mnohem spíše tak, že po několik měsíců čile experimentuje, zkouší, vaří, míchá a vůbec se všelijak zaobírá mýdly. Nutno dodat, že někdy dokonce i ve svých snech :-)  Přesto buďme projednou odvážní a takovýto, řekněmě rychlokvaškový, návod zveřejněmě. Myslím, že přesně něco podobného začátečníci potřebují - ujistit se, že to zkrátka zvládnou.. Také dobrý a zkušený učitel ihned na své žáky nevychrlí teorii relativity, ale začíná pěkně popořadě - třeba Newtonovými pohybovými zákony. A d ost již úvodu, začněme... 1. Co je to mýdlo? Předně je třeba si uvědomit, co to vlastně takové mýdlo je. Mýdlo je směs organických látek v pevné nebo kapalné podobě, působící jako anionický tenzid. Je to tedy tedy látka, hromadící se ve fázovém rozhraní a snižující povrchové napětí vodnýc

Marius Fabre - více než stoletá tradice pravých marseilleských mýdel...

Marius Fabre je j edna z nejznámějších firem, která dodnes vyrábí pravé marseillské mýdlo. Kořeny této firmy sahají až do roku 1900, kdy muž jménem Marius Fabre založil v Salon de Provence svou firmu na výrobu mýdel. Dnes se stejnou vášní již čtvrtá generace této rodiny pokračuje v tradiční výrobě marseillského mýdla. Co je to však tzv. pravé marseillské mýd lo? Výrobní postup marseillského mýdla a jeho složení byly uzákoněny už v roce 16 8 8 a striktně se dodržují dodnes:   Marseillské mýdlo musí být ze 100 % přírodní, pouze z rostlinných olejů a nesmí obsahovat přidaná barviva, vůně, rozpouštědla či konzervanty. Musí obsahovat 72 % rostlinných olejů, což je také číslo, které je vyznačeno na každé mýdlové kostce.   Marseilleské mýdlo musí být šetrné k životnímu prostředí a 100% biologicky odbouratelné; zároveň nesmí obsahovat fosfáty nebo jiné syntetické látky a rovněž nesmí zatěžovat spodní vody a zatěžovat přírodní prostředí. Výrobní postup: mýdlo musí být vařeno v