Přeskočit na hlavní obsah

Ruční mýdlárna - zpověď mýdlařky

Marta Vaníčková je majitelka Ruční mýdlárny. V článku se dozvíte o jejích začátcích, oblíbených produktech nebo o tom, co jí na mýdlaření nebaví ...

 

 

 

Od kdy mýdla vyrábíte?

Můj úplně první pokus o mýdlo dopadl katastrofálně. Koupila jsem pár nejlevnějších a nejobyčejnějších mýdel v obchodě a zkusila jsem je v hrnci rozvařit. Nejenže se mýdla vůbec nerozpustila, ale navíc se připálila a strašně zapáchala. Ten pach se pak nedal vyvětrat asi 14 dní. To se psal rok 2003 a mojí dceři byly 2 roky.

 

Jak jste se k výrobě dostala?

Dětská lékařka mi oznámila, že svou dvouletou dceru kvůli atopickému ekzému nemám umývat mýdlem. Jenže malé dítě je stále ušpiněné a jen voda na něj nestačí. 

Tenkrát mi naše babička vyprávěla, že si mýdlo doma vařili, a že bylo z tuku. Všichni se s ním myli a nikdy nikdo žádný ekzém neměl. Jak se ale vařilo, si už nevzpomínala. Tak mi nezbylo, než trochu pátrat. Ve vědecké knihovně v Olomouci jsem objevila skripta. Internet byl tenkrát ještě v plenkách a suroviny prakticky nesehnatelné. Základní recept jsem měla, jenže v něm bylo ještě draslo, které jsem musela nahradit hydroxidem draselným, ten se už dnes nepoužívá. Pro tuk jsem si chodila do továrny na výrobu čokolád (Zora Olomouc). 

Nakonec jsme s babičkou uvařily první pravé mýdlo. Byla to spíš taková mazlavá hmota, ale už výrazněji lepší než připálené kupované mýdlo. Postupně jsem recepturu natolik vyladila, že se mi nakonec přeci jen kostka mýdla podařila. Několik let jsme tato mýdla používali.

 

Jaký byl další vývoj mýdlárny?

Maminky s malými dětmi se často schází a předávají si zkušenosti. A tak i já jsem ostatním maminkám vyprávěla o mýdlech. Chtěly to také vyzkoušet. Jenže výrobků jsme měla postupně čím dál více, a tak mi nezbývalo než vše legalizovat.

V roce 2011 jsem začala legálně prodávat mýdla kvůli velkému zájmu hlavně kamarádek a příbuzných. Založila jsem si e-shop a také začala nabízet na Fleru. Postupně jsem škálu výrobků rozšiřovala a nyní již mám v nabídce nejen mýdla olivová, ale také glycerinová, přírodní šampony, šumivé bomby, koupelové soli a mnoho dalšího.

 

Kde se nachází Vaše mýdlárna, jaké máte prostory?

Mám výrobnu spojenou s prodejnou v Litovli u Olomouce.

 

Kolik druhů šamponů a mýdel vyrábíte?

Přírodních šamponů mám pět druhů a olivových mýdel asi patnáct druhů.

 

 

 

Máte je nějak rozdělené?

Rozdělené je nemám. Vyrábím hlavně bylinková mýdla a bylinky se snažím používat co nejvíce české, protože si myslím, že lidé by měli užívat to, co je v jejich dosahu nebo podnebném pásmu, lokální apod.

 

Vyrábíte i kosmetiku a jakou?

Přímo kosmetiku nevyrábím, pouze koupelové produkty.

 

Jaký je Váš nejoblíbenější produkt a proč?

Já osobně mám nejraději šalvějové mýdlo s kozím mlékem a také mátové. Mám ráda svěží vůně a tato mýdla mě opravdu osvěží.

 

Šalvějové mýdlo s kozím mlékem


Jaký je Váš nejprodávanější produkt a tušíte proč?

Nejprodávanější jsou mýdla a šampony s konopím. Je to proto, že je dobře snáší hlavně atopici a lidé trpící různými dermatitidami a dále pak Hlubokočistící mýdlo, které je vhodné na akné, na odličování a má moc pěknou strukturu.

 

Jaký je Váš nejzajímavější produkt a proč?

Nejzajímavější a velice oblíbené jsou asi naše šumivé bomby do koupele. Máme širokou nabídku téměř 33 druhů. Spousta lidí dnes má jen sprchy a je to moc škoda, protože koupel s touto šumivou bombičkou je opravdu úžasná. Nejenže člověka krásně zrelaxuje, ale také promaže, protože bombičky obsahují avokádový a olivový olej. Pokožka je pak krásně vláčná a voňavá.

 


 

Má nějaké Vaše mýdlo zvláštní příběh?

S manželem velmi rádi cestujeme nejen po památkách a známých místech, ale i po těch méně známých či zapomenutých. Dlouho jsme se přeli o to, jak tato místa zviditelnit a zároveň využít toho, co děláme. Nakonec vznikla Turistická mýdla. Jsou to malá 25gramová mýdla, která mají sběratelské kartičky, na nichž jsou fotky určitých míst či památek. Jakmile se podaří nasbírat 10 za sebou jdoucích čísel, může si sběratel zažádat o bonusové mýdlo se speciální kartičkou. Postupně se nám daří mýdla umisťovat v  infocentrech nebo památkách. Věříme, že vybudujeme takovou síť zajímavých míst, že tato Turistická mýdla budou sbírat lidé z celé republiky.

 

Co Vás na výrobě nejvíce baví?

Od malička mám ráda ruční práce a toto je naprosto tvořivá práce. Nejen voňavá. I dnes po tolika letech a tolika vyrobených mýdlech, pokaždé ještě cítím napětí, když rozbaluji novou várku mýdla, když zakrojím do čerstvé kostky a ovoním a pohladím další narozené mýdlo. Když je můžu poté balit do měkce vycpaných košíčků a nazdobit je mašličkami a ozdůbkami…

 

Co Vás na výrobě nejvíce nebaví?

Úplně  nejhorší je papírování. Evidence naprosto všeho. Nejen že to člověka zdržuje, ale i psychicky vyčerpává. Nicméně tuto práci se snažím vykonávat zodpovědně a svědomitě. Když potom chodí zpětně informace od lidí, jak jsou spokojení, tak vím, že to co dělám má smysl…

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Výroba mýdla... Aneb expresní návod na to, jak vyrobit domácí mýdlo bez zbytečných chemických pouček

Ten, kdo se rozhodn e sdělit veřejnosti "expresní návod" na výrobu mýdla, si na sebe ušije tak trochu bič... Proč? Předně proto, že zkušeným výrobcem mýdla se člověk nestane přes noc, ale mnohem spíše tak, že po několik měsíců čile experimentuje, zkouší, vaří, míchá a vůbec se všelijak zaobírá mýdly. Nutno dodat, že někdy dokonce i ve svých snech :-)  Přesto buďme projednou odvážní a takovýto, řekněmě rychlokvaškový, návod zveřejněmě. Myslím, že přesně něco podobného začátečníci potřebují - ujistit se, že to zkrátka zvládnou.. Také dobrý a zkušený učitel ihned na své žáky nevychrlí teorii relativity, ale začíná pěkně popořadě - třeba Newtonovými pohybovými zákony. A d ost již úvodu, začněme... 1. Co je to mýdlo? Předně je třeba si uvědomit, co to vlastně takové mýdlo je. Mýdlo je směs organických látek v pevné nebo kapalné podobě, působící jako anionický tenzid. Je to tedy tedy látka, hromadící se ve fázovém rozhraní a snižující povrchové napětí vodnýc

Recept pro tento týden - šumivé bomby do koupele

Koupelové bomby (šumivé tvarované soli do koupele) už u nás téměř "zdomácněly". Proč? Zajistí totiž příjemný a relaxační požitek během koupele. Stačí je vhodit do vody a pozorovat, jak se v podobě mírného perlení pomalu rozpouštějí, čímž se do vody uvolňují oleje, které něžně pohladí vaši pokožku a zároveň jí dodají dostatečné množství výživy a hydratace... Recept: 125 gramů jedlé sody potravinářské 60  gramů kyseliny citronové 60  gramů kukuřičného škrobu (příp. kukuřičné mouky) 2 ½ polévkové lžíce mandlového oleje , alternativou může být téměř jakýkoliv jiný olej , nejlépe za studena lisovaný či rovnou v bio kvalitě 1 polévková lžíce vody (nejlépe destilovaná, nebo vodu převaříme) esenciální olej/e dle vkusu (celkové množství 20 - 25 kapek) přírodní kosmetické barvivo dle vlastního uvážení sprej s lihem (slouží jako desinfekce k postříkání forem) forma (nejlépe silikonová) Postup: Jedlou sodu, kyselinu citronovou a kukuřičný škrob/m

Marius Fabre - více než stoletá tradice pravých marseilleských mýdel...

Marius Fabre je j edna z nejznámějších firem, která dodnes vyrábí pravé marseillské mýdlo. Kořeny této firmy sahají až do roku 1900, kdy muž jménem Marius Fabre založil v Salon de Provence svou firmu na výrobu mýdel. Dnes se stejnou vášní již čtvrtá generace této rodiny pokračuje v tradiční výrobě marseillského mýdla. Co je to však tzv. pravé marseillské mýd lo? Výrobní postup marseillského mýdla a jeho složení byly uzákoněny už v roce 16 8 8 a striktně se dodržují dodnes:   Marseillské mýdlo musí být ze 100 % přírodní, pouze z rostlinných olejů a nesmí obsahovat přidaná barviva, vůně, rozpouštědla či konzervanty. Musí obsahovat 72 % rostlinných olejů, což je také číslo, které je vyznačeno na každé mýdlové kostce.   Marseilleské mýdlo musí být šetrné k životnímu prostředí a 100% biologicky odbouratelné; zároveň nesmí obsahovat fosfáty nebo jiné syntetické látky a rovněž nesmí zatěžovat spodní vody a zatěžovat přírodní prostředí. Výrobní postup: mýdlo musí být vařeno v