čtvrtek 6. června 2013

Aromaterapie v těhotenství a k porodu


Těhotenství je bezesporu jedno z nejkrásnějších období v životě každé ženy. A to i přes všechny obtíže, neduhy a trápení, které těchto devět měsíců s sebou zákonitě přinášejí. Těhotenství ženám otevírá nový rozměr, probouzí v nich výjimečnou a dosud netušenou vnímavost a nalaďuje je na harmonické přijetí vzácného pokladu, který v sobě ukrývají. 

Aby žena mohla své těhotenství prožít co možná nejvíce v souladu s přírodou, anebo alespoň sama se sebou, je zde pro ni k dispozici například aromaterapie. A je to právě také aromaterapie, která nejenže umožňuje soustředit se na sebe a nový život, jenž v nás vyrůstá, ale která rovněž poskytuje ženám oporu a zmírňuje řadu těhotenských neduhů...

Protože článek nedovoluje rozsáhlé povídání o aromaterapii v průběhu těhotenství a porodu, omezíme se pouze na některé základní neduhy, které mohou ženu v tomto období potkat. Kdo by měl zájem dozvědět se o této problematice více, neocenitelné informace najde například zde


I. trimestr

V prvním trimestru valnou většinu žen trápí klasické těhotenské nevolnosti. Nejlepší radou je vybrat si nějaký svůj oblíbený éterický olej a nosit jej stále při sobě. Skvělý je například bergamot a další citrusové oleje jako je mandarinka, grapefruit či citrón nebo zkuste také mátu kadeřavou pro harmonizaci zažívacího traktu. Pokud vás přepadne akutní nevolnost, nejlepším pomocníkem je kapesník, na který nakapete pár kapek vámi vybraného oleje a inhalujete. Inhalovat však můžete přímo z lahvičky nebo z inhalační tyčinky. Existuje také speciální inhalační tyčinka proti nevolnosti, kterou vyrábí česká firma Nobilis Tilia. 

Obecně však v tomto trimestru platí, že byste se měli éterickým olejům spíše vyhýbat. Výjimkou jsou například již zmíněné citrusové oleje nebo například anýz či borovice.

Nezapomeňte však v těhotenství a zvláště v prvním trimestru také na vitamíny. Ty můžete přirozeně získat z dobře vyvážené stravy a také z různých bylinkových čajů vhodných pro těhotné.


II. trimestr

Druhý trimestr pak přináší velkou úlevu a podle svěděctví mnoha žen je tím nejklidnějším a nejkrásnějším obdobím těhotenství. Přesto i v těchto měsících se můžete setkat s některými potížemi jako jsou například počínající těhotenské strie na bříšku, ale u někoho také na bocích, hýždích či stehnech. V rámci prevence není tedy od věci těmto partiím již předem raději věnovat značnou pozornost a důkladně a pravidelně je mazat. K tomu slouží různé krémy nebo oleje proti striím, z nichž některé využívají podpůrných účinků rostlinných (např. mandlového), ale i éterických olejů, zejména pak citrusů a lehce prohřívacích silicí.

Velkou pozornost byste měli věnovat také nejrůznějším mykózám a kvasinkovým infekcím, které mohou při zanedbání vyvolat i předčasný porod. Z tohoto důvodů se doporučují speciální intimní oleje a gely s obsahem protiplísňových  a antimykotických éterických olejů.

V neposlední řadě může v tomto období postupně docházet také k nepříjemnému pálení žáhy. Příčinou je pronikání žaludeční kyseliny zpět do jícnu v důsledku ochabnutí dolního jícního svěrače a také tlak rostoucí dělohy na stěny žaludku. V takovém případě si jistě poradíte s mátou kadařevou nebo citrónem.


III. trimestr

Třetí timestr, co si budeme povídat, je jedním z nejnáročnějších. Zejména v závěrečné fázi mohou těhotné pociťovat nepříjemné otoky. Na ty je vhodné používat buď speciální gely, např. s obsahem kaštanu, nebo nohy masírovat směsí se základního rostlinného oleje a éterických olejů - vhodné jsou geránium, rozmarýna či jalovec (všechny však v nízké koncentraci) nebo pak pačuli, grep, mandarinka, citrón a levandule. 

Trápit všechny těhotné mohou také křečové žíly. Některé žíly na nohách mohou být totiž vlivem progesteronu ochablé a nejsou schopné zvládnout zvýšené množství krve. Ta se pak v cévách městná, žíly jsou nateklé a bolestivé. Mezi vhodné éterické oleje na tento problém patří zejména geránium, cypřiš, citrón, grep, myrta nebo řebříček.

Dalším neduhem jsou jistě hemeroidy, které jsou způsobeny městnáním krve v cévách, na které tlačí rostoucí děloha. Tyto žíly potom vystoupí, jsou bolestivé a svědí. Zkuste si pořídit speciální gel nebo pak aplikovat éterické oleje - tea tree, grep, palmu růžovou, cypřiš nebo heřmánek římský.


Porod

Aby mohl porod proběhnout co možná nejhlaším způsobem a co nejpřirozeněji, je dobré se na něj důkladně připravit. Cílem aromaterapie je však připravit nejen tělo, ale také psychiku. Zejména pak na to, že průchod miminka hrází je vrcholný okamžik vlastního porodu a mnohdy se lze vyhnout jejímu zbytečnému nastříhávání. Jako prevenci proti nástřihu lze použít např. směs z třezalkového oleje, oleje z pšeničných klíčků, pupalkového oleje a éterické oleje z růže a šalvěje muškátové. Pokud se vám nechce míchat si tuto směs sami, lze použít již směs hotovou

Nezapomínejme však ani na bylinky a čajové směsi, které mohou také výrazně přispět k hladkému průběhu porodu. Dobré je rovněž se emočně připravit a předejít také předčasným porodním stahům neboli kontrakcím pomocí různých masážních směsí

Samotný porod nám pak usnadní tyto éterické oleje: verbena, jasmín, heřmánek římský, levandule, muškátová šalvěj, hřebíček, růže, ylang-ylang či skořice. Zmíněné oleje vyvolávají klid, pocit bezpečí, ženě pomáhají zpracovat porodní bolesti a dodávají sebedůvěru. Zároveň však některé, zejména pak heřmánek římský nebo levandule, snižují bolestivost kontrakcí a svalové křeče. Použít však opět můžete již namíchané synergické směsi, například firmy Nobilis Tilia - masážní olej Gaia pro první dobu porodní a masážní olej Isis pro druhou... Vhodné je během porodu se také něčím osvěžovat - k tomu nám pomůže zejména květová voda růžová, která nejenom osvěžuje, ale také nastávající maminky během porodu posiluje a dodává jim pocit sebedůvěry.

Součástí porodu je rovněž porod placenty (tzv. třetí doba porodní). Jestliže se jí nechce příliš ven, vyzkoušejte masáž bříška rostlinným olejem a pár kapkami šalvěje muškáto.


Šestinedělí

Novopečená maminka by o sebe neměla přestat pečovat ani v tzv. šestinedělí. Vhodné jsou zejména různé kojící podpůrné čaje, směsi éterických olejů podporujících zavinování dělohy, oleje na masáž prsou při retenci mléka, zatvrdlinách či pouze k podpoře samotné laktace. A zapomínat by se nemělo ani na hráz, která se mnohdy může velmi špatně a bolestivě hojit...


Všem nastávajícím maminkám přejeme co možná nejkrásnější a nejharmoničtější prožití těhotenského období i samotného porodu, ať už za pomoci aromaterapie, nebo bez ní... 

1 komentář:

  1. Dekuji, pekny clanecek, zaujala me ta smes na masaz hraze, zajimalo by me, jestli skutecne funguje...

    OdpovědětVymazat