neděle 12. ledna 2014

Recept pro tento týden: Mýdlový sliz

Jestliže u vás dospěl čas a rozhodli jste se prát ekologicky a být zároveň šetrní ke své pokožce, je spousta způsobů, jak toho dosáhnout. Na trhu je bezpočet ekologických pracích prostředků, které se ale musí většinou dovážet ze zahraniční a jsou plněny v plastových obalech. Jako nejekologičtější a bezesporu nejlevnější způsob praní v našich českých podmínkách vyhrává na celé čáře mýdlový sliz...Nelekněte se, nejedná se o žádnou nechutnost, ale pouze o název, který tak trochu připomíná výslednou konzistenci vašeho nového pracího prostředku. Jestliže překonáte počáteční odpor, vězte, že budete následně mile překvapeni, že mýdlový sliz je skutečně velmi levnou variantu pracího prášku (jedna dávka vychází pouze na cca 0,5,-Kč až 2 ,-Kč na běžnou pračku).
Recept:100 g - 150 g prací sody v prášku (uhličitan sodný)* Nejlépe marseillského mýdla nebo jakéhokoliv mýdla vařeného za tepla (např. Jelen, jádrové mýdlo apod.).Postup:


Mýdlo nastrouháme na klasickém kuchyňském struhadle a nasypeme do kyblíku s cca litrem horké vody a za stálého míchání necháme rozpustit. Pokud se nám mýdlo špatně rozpouští, je vhodné použít tyčový mixér. Poté přidáme horkou či vroucí vodu (5 - 10 litrů) a následně za stálého míchání (skvělý pomocník je opět tyčový mixér) přidáme sodu. Nakonec směs necháme zchladnout, aby se vytvořil tzv. sliz (někdy to trvá pár hodin, někdy až 24 hodin). 


Vody můžeme nalít více či méně - podle toho, jak hustý a koncetrovaný chceme sliz mít (gel až pudink). Podle hustoty slizu pak upravujeme samozřejmě dávkování (cca 250 - 500 ml na pračku podle špinavosti prádla).Tip:


Pro ještě lepší prací účinek lze do dávkovače použít ekologické bělidlo a odstraňovač skvrn a místo aviváže trochu octu (nejlépe nebarveného pro bílé prádlo). 

Z mýdlového slizu lze vyrobit také úžasný tekutý čisticí písek - stači do něj přidat jedlou sodu a kdo má, tak může přidat i prášek z mýdlových ořechů... Milovníci vůní mohou přidat dle svých požadavků pár kapek levandulového esenciálního oleje nebo jinou oblíbenou vůni.1 komentář:

  1. Eliško jsem ráda,že jsem na Vás náhodou narazila,určitě vyzkouším proč dávat takové peníze za prací prostředky když to jde i jinak a bez chemických látek.už dva týdny mám smíchanou směs od paní Moniky Kindlové z Kopečku do myčky a meje to bezkonkurenčně.Mějte se moc krásně.Mikeška

    OdpovědětVymazat