Přeskočit na hlavní obsah

Šampuk versus tuhý mýdlový šampon



Chcete používat co nejšetrnější chemii a dát vlasům to nejlepší?
Do teď jste používali klasické komerční tekuté šampony, ale už je nechcete používat, hledáte šetrnější a hlavně přírodní variantu vlasové kosmetiky. Zakoupíte si mýdlový tuhý šampon a celé natěšené si poprvé umyjete vlasy. Výsledek? Příšerný! Jak to? Kde je chyba? Tak si to rozebereme od začátku.

Tak co se stalo?
Většina komerčních šamponů obsahuje vysoké procento silikonů, které zajistí krásný lesk vlasů, jemnost, hebkost a objem.  Díky silikonům se zabrání i slepování vlasů a lepkavosti například u laků na vlasy. Silikon vytvoří bariéru kolem vlasu a zabrání jejímu poškozování.  Je to polymer, který obalí vlas. A kolik máme silikonu ve vlasech, záleží na tom, jak dlouho jsme je používali v šamponech a dalších přípravcích. Nejen šampony nás dusí silikony, jsou to i laky na vlasy, tužidla, séra pro zvýšení lesku a objemu,  ale nejvíce silikonů obsahují kondicionéry.

Co se dá dělat a jak se zbavit silikonů?
Mýdlový tuhý šampon nefunguje a nepomáhá? Po umytí jsou vlasy splihlé, jakoby mastné a ulepené? Ano, pokud máme vlasy obalené silikony, ani fungovat nemůže, protože nepronikne k vlasu, aby ho účinně umyl a zbavil nečistot. Nalepí se na vlákno vlasu a výsledek už známe. Prostě na silikony nestačí. Co teď? Dá se něco dělat, a jak dlouho to bude trvat, než se úplně zbavím silikonů z vlasů a budu moci používat tuhý mýdlový šampon? Může to trvat několik měsíců až jeden rok, než se úplně zbavíme silikonů a budeme moci přejít na mýdlové tuhé šampony. 

Ale co tedy používat, abych neměla vlasy po umytí mastné, splihlé a ulepené?
Výbornou pomocí jsou takzvané šampuky, které obsahují jemné mycí tenzidy a pomohou velmi šetrně  vlasy postupně zbavovat nechtěných silikonů. Pokud vám šampuky vyhovují a jste spokojené, samozřejmě je můžete používat i nadále, nebo je můžete střídat s tuhými mýdlovými šampony.

Když  používám šampuky  jak poznám, že už nemám silikony ve vlasech?
Jednoduše. Vyzkouším si umýt vlasy mýdlovým tuhým šamponem, a pokud budou moje vlasy jemné, nadýchané a spokojené, máme jistotu, že jsou silikony pryč.

Rozhodně nebylo smyslem článku zatracovat všeobecně silikony, některé výrobky se silikony jsou naopak skvělé a mají svoje místo ve světě, ale spíše nám šlo o to, abychom vám ulehčili přechod na přírodní tuhé šampony a našli řešení.

Článek zpracovala mydlárna MYDLITTO ve spolupráci s mydlárnou ERDÉ, my jsme ho použili s jejich svolením.

http://www.mydloteka.cz/mydloteka/eshop/6-1-SAMPONY/315-2-Sampuky

Komentáře

  1. Skvělý článek. Tuhý šampon na vlasy používám již zhruba 3 roky a šampon klasický už vůbec nepoužívám (jenom u kadeřnice, ta ničím jiným vlasy nechce mýt).
    Díky.
    Alena

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Výroba mýdla... Aneb expresní návod na to, jak vyrobit domácí mýdlo bez zbytečných chemických pouček

Ten, kdo se rozhodn e sdělit veřejnosti "expresní návod" na výrobu mýdla, si na sebe ušije tak trochu bič... Proč? Předně proto, že zkušeným výrobcem mýdla se člověk nestane přes noc, ale mnohem spíše tak, že po několik měsíců čile experimentuje, zkouší, vaří, míchá a vůbec se všelijak zaobírá mýdly. Nutno dodat, že někdy dokonce i ve svých snech :-)  Přesto buďme projednou odvážní a takovýto, řekněmě rychlokvaškový, návod zveřejněmě. Myslím, že přesně něco podobného začátečníci potřebují - ujistit se, že to zkrátka zvládnou.. Také dobrý a zkušený učitel ihned na své žáky nevychrlí teorii relativity, ale začíná pěkně popořadě - třeba Newtonovými pohybovými zákony. A d ost již úvodu, začněme... 1. Co je to mýdlo? Předně je třeba si uvědomit, co to vlastně takové mýdlo je. Mýdlo je směs organických látek v pevné nebo kapalné podobě, působící jako anionický tenzid. Je to tedy tedy látka, hromadící se ve fázovém rozhraní a snižující povrchové napětí vodnýc

Recept pro tento týden - šumivé bomby do koupele

Koupelové bomby (šumivé tvarované soli do koupele) už u nás téměř "zdomácněly". Proč? Zajistí totiž příjemný a relaxační požitek během koupele. Stačí je vhodit do vody a pozorovat, jak se v podobě mírného perlení pomalu rozpouštějí, čímž se do vody uvolňují oleje, které něžně pohladí vaši pokožku a zároveň jí dodají dostatečné množství výživy a hydratace... Recept: 125 gramů jedlé sody potravinářské 60  gramů kyseliny citronové 60  gramů kukuřičného škrobu (příp. kukuřičné mouky) 2 ½ polévkové lžíce mandlového oleje , alternativou může být téměř jakýkoliv jiný olej , nejlépe za studena lisovaný či rovnou v bio kvalitě 1 polévková lžíce vody (nejlépe destilovaná, nebo vodu převaříme) esenciální olej/e dle vkusu (celkové množství 20 - 25 kapek) přírodní kosmetické barvivo dle vlastního uvážení sprej s lihem (slouží jako desinfekce k postříkání forem) forma (nejlépe silikonová) Postup: Jedlou sodu, kyselinu citronovou a kukuřičný škrob/m

Marius Fabre - více než stoletá tradice pravých marseilleských mýdel...

Marius Fabre je j edna z nejznámějších firem, která dodnes vyrábí pravé marseillské mýdlo. Kořeny této firmy sahají až do roku 1900, kdy muž jménem Marius Fabre založil v Salon de Provence svou firmu na výrobu mýdel. Dnes se stejnou vášní již čtvrtá generace této rodiny pokračuje v tradiční výrobě marseillského mýdla. Co je to však tzv. pravé marseillské mýd lo? Výrobní postup marseillského mýdla a jeho složení byly uzákoněny už v roce 16 8 8 a striktně se dodržují dodnes:   Marseillské mýdlo musí být ze 100 % přírodní, pouze z rostlinných olejů a nesmí obsahovat přidaná barviva, vůně, rozpouštědla či konzervanty. Musí obsahovat 72 % rostlinných olejů, což je také číslo, které je vyznačeno na každé mýdlové kostce.   Marseilleské mýdlo musí být šetrné k životnímu prostředí a 100% biologicky odbouratelné; zároveň nesmí obsahovat fosfáty nebo jiné syntetické látky a rovněž nesmí zatěžovat spodní vody a zatěžovat přírodní prostředí. Výrobní postup: mýdlo musí být vařeno v