Přeskočit na hlavní obsah

Tip na výlet - Levandulový statek a kavárna


V malé vesničce Bezděkov, která leží mezi městy Zábřeh, Mohelnice a Uničov najdete Levandulový statek. Lukáš s Veronikou se rozhodli využít stavení a pole po babičce a každým rokem zde vysází tisíce sazeniček levandule. Nyní se radují zhruba z 10 000 rostlinek, během několika let chtějí osázet 5 hektarů. Zatím jsou soběstační a veškerou produkci spotřebují ve vlastních kavárnách, kosmetice a dalších bylinkových výrobcích.


Výsledek obrázku pro levandulový statek




Během červencových svátků zde probíhal Levandulový festival, který jsme s rodinou navštívili. V tuto dobu je levandule těsně před sklizní, proto byla políčka pohádkově fialová a navíc volně přístupná.  Majitel statku nás provedl po svých polích, nechal nahlédnout i do sušárny – stodoly, kde pod střechou na provázcích byly zavěšené první trsy sklizené levandule.


Pochutnávali jsme si na levandulové zmrzlině a limonádě obklopeni voňavým políčkem a bzukotem všudypřítomných včel, které lákal sladký nektar. Fialová nálada nás zavedla k návštěvě nedaleké Levandulové kavárny v Zábřehu. Na venkovní zahrádce jsme se v parném letním dnu osvěžili pohárem s levandulovou zmrzlinou zakápnutou levandulovým sirupem a domácí šlehačkou. Kromě běžné kavárenské nabídky můžete vyzkoušet levandulové víno, bábovku, levandulové zákusky, čokoládu, zpěněné levandulové mléko, 7 druhů levandulových káv a levandulový čaj, který si osladíte levandulovým medem nebo sirupem.

Pokud chcete levandulový statek navštívit, nejlepší to je do půlky července, kdy kvetou ještě celá pole, nejdéle však  do konce července, kdy bude už všechna sklizena. Pod statkem také do konce července funguje letos nově otevřený levandulový krámek - jak jinak než s fialovou fasádou.


Předem si můžete objednat další program jako je fotografování profesionálním fotografem, degustační balíček, stříhání vlastní kytičky, komentovanou prohlídku, pronájem altánu s kuchyní přímo na poli nebo dokonce i svatbu.


Komentáře

  1. http://bezdikovotvoreni.blog.cz/26. července 2017 v 7:26

    Moc hezká příroda už ten název levandulový je zajímavý levandule nemá chybu ráda z ní tvořim

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Výroba mýdla... Aneb expresní návod na to, jak vyrobit domácí mýdlo bez zbytečných chemických pouček

Ten, kdo se rozhodn e sdělit veřejnosti "expresní návod" na výrobu mýdla, si na sebe ušije tak trochu bič... Proč? Předně proto, že zkušeným výrobcem mýdla se člověk nestane přes noc, ale mnohem spíše tak, že po několik měsíců čile experimentuje, zkouší, vaří, míchá a vůbec se všelijak zaobírá mýdly. Nutno dodat, že někdy dokonce i ve svých snech :-)  Přesto buďme projednou odvážní a takovýto, řekněmě rychlokvaškový, návod zveřejněmě. Myslím, že přesně něco podobného začátečníci potřebují - ujistit se, že to zkrátka zvládnou.. Také dobrý a zkušený učitel ihned na své žáky nevychrlí teorii relativity, ale začíná pěkně popořadě - třeba Newtonovými pohybovými zákony. A d ost již úvodu, začněme... 1. Co je to mýdlo? Předně je třeba si uvědomit, co to vlastně takové mýdlo je. Mýdlo je směs organických látek v pevné nebo kapalné podobě, působící jako anionický tenzid. Je to tedy tedy látka, hromadící se ve fázovém rozhraní a snižující povrchové napětí vodnýc

Recept pro tento týden - šumivé bomby do koupele

Koupelové bomby (šumivé tvarované soli do koupele) už u nás téměř "zdomácněly". Proč? Zajistí totiž příjemný a relaxační požitek během koupele. Stačí je vhodit do vody a pozorovat, jak se v podobě mírného perlení pomalu rozpouštějí, čímž se do vody uvolňují oleje, které něžně pohladí vaši pokožku a zároveň jí dodají dostatečné množství výživy a hydratace... Recept: 125 gramů jedlé sody potravinářské 60  gramů kyseliny citronové 60  gramů kukuřičného škrobu (příp. kukuřičné mouky) 2 ½ polévkové lžíce mandlového oleje , alternativou může být téměř jakýkoliv jiný olej , nejlépe za studena lisovaný či rovnou v bio kvalitě 1 polévková lžíce vody (nejlépe destilovaná, nebo vodu převaříme) esenciální olej/e dle vkusu (celkové množství 20 - 25 kapek) přírodní kosmetické barvivo dle vlastního uvážení sprej s lihem (slouží jako desinfekce k postříkání forem) forma (nejlépe silikonová) Postup: Jedlou sodu, kyselinu citronovou a kukuřičný škrob/m

Marius Fabre - více než stoletá tradice pravých marseilleských mýdel...

Marius Fabre je j edna z nejznámějších firem, která dodnes vyrábí pravé marseillské mýdlo. Kořeny této firmy sahají až do roku 1900, kdy muž jménem Marius Fabre založil v Salon de Provence svou firmu na výrobu mýdel. Dnes se stejnou vášní již čtvrtá generace této rodiny pokračuje v tradiční výrobě marseillského mýdla. Co je to však tzv. pravé marseillské mýd lo? Výrobní postup marseillského mýdla a jeho složení byly uzákoněny už v roce 16 8 8 a striktně se dodržují dodnes:   Marseillské mýdlo musí být ze 100 % přírodní, pouze z rostlinných olejů a nesmí obsahovat přidaná barviva, vůně, rozpouštědla či konzervanty. Musí obsahovat 72 % rostlinných olejů, což je také číslo, které je vyznačeno na každé mýdlové kostce.   Marseilleské mýdlo musí být šetrné k životnímu prostředí a 100% biologicky odbouratelné; zároveň nesmí obsahovat fosfáty nebo jiné syntetické látky a rovněž nesmí zatěžovat spodní vody a zatěžovat přírodní prostředí. Výrobní postup: mýdlo musí být vařeno v