Přeskočit na hlavní obsah

Levandule


Nádherně voní, krásně vypadá, mnohostranně léčí, zajímavě chutná, kvete skoro celé léto, na mé zahradě se jí daří a sama se množí. Proto jsem si ji zamilovala.

V antickém Římě sloužila k provonění koupelové vody ve veřejných lázních. Latinské sloveso LAVARE znamená mýt se a odtud pochází název levandule. Na blogu Mýdlotéky tedy článek o ní nesmí chybět.


 


Výskyt
Tradiční oblastí pěstování je jihovýchodní Francie - Provence. Obrovským producentem je také Bulharsko, ale pěstuje se i v mnoha dalších zemích jižní Evropy, například v Alžírsku, Chorvatsku na ostrově Hvar, Řecku a v Maďarsku kolem Balatonu.



Pěstování
Barvy: fialová, bílá, růžová
Má kolem 30 druhů.
U nás ve volné přírodě neroste, ale je oblíbenou zahradní rostlinou. Má ráda sušší, slunná, závětrná stanoviště, dobře propustnou půdu, nesnáší zamokření. Na slunci se více uvolňují vonné silice. Nemusí se přihnojovat.
Dobře se pěstuje i v nádobách. Protože má ráda sucho, nemá velké nároky na zalévání.
Dají se koupit sazenice nebo semínka, lze ji vypěstovat z řízků. Moje tvoří sama okolo keříku matky malé sazeničky, které přesazuji přímo na záhon nebo do květináčků. Nejvíce miminek roste ve spárách v dlažbě, kde mají teploučko ve dne i v noci.



Je mrazuvzdorná (až na levanduli ouškatou), nemusí se přikrývat. Letos, kdy na konci zimy v mnoha zahradách hodně rostlinek pomrzlo, mně také jeden keřík na jaře neobrážel. Sestřihla jsem ho hodně nízko a během léta utvořil krásný košatý keříček se spoustou květů.


 
Levandule ouškatá u nás vymrzá.
Její kvítka opravdu připomínají ouška králíčka.


Pokud chcete květy uchovat, musí se stříhat před rozkvětem, jinak opadají. Já si chci květy užívat co nejdéle přirozeně živé, proto je nestříhám. Některé rostlinky začínají kvést v červnu a kvetou až do září, ikdyž pak už mají méně květů.
Před zimou všechny uschlé květy ostříhám. Po sestřihu rostlina více košatí, udržuje si svůj oblý tvar. Stříhat by se neměla do dřevěné části, jinak by mohla umrznout.
Několikrát mi do košatého keříku skočila kočka, která větvičky polámala. Všechny jsem je vždycky ostříhala a keříček krásně obrazil. Jen mu pak několik sezón trvá, než opět naroste do původní velikosti.

Účinky
-        antiseptikum – ničí bakterie a plísně
-        diuretikum – odvodňuje organismus
-        sedativum – uklidňuje, mírní bolesti hlavy, proti stresu
-        spasmolytikum – proti křečím

Použití
  1. Čaj z květů – zklidňuje, odstraňuje poruchy spaní, bolest hlavy, působí proti stresu, proti nadýmání, na poruchy trávení nervového původu, při kašli, menstruačních bolestech.
  2. Kloktání při aftech – éterický olej dát do vody nebo uvařit čaj.
  3. Inhalování – nakapat pár kapek do horké vody, přes hlavu dát  deku a 5 minut vdechovat.Nebo nakapat přímo pár kapek na kapesník a vdechovat. Úleva při astmatu a kašli – vhodný je éterický olej levandule širokolisté, která je méně uklidňující, ale účinnější při kašli, astmatu, bronchitidě, streptokokových infekcích.
  1. Koupel – kvítka hodit do vany. Nebo použít levandulovou koupelovou sůl, hoblinky, éterický olej rozpuštěný v mléce nebo oleji. Zklidňuje, podporuje krevní oběh.
  2. Mast – na revma
  3. Tinktura – na lupy
  4. Parfémy
  5. Krémy, pleťové vody
  6. Oleje – kvítka naložit například do olivového nebo mandlového oleje. Regeneruje unavené tělo, léčí spáleniny (i od sluníčka), plísně, ekzémy, zmírňuje revmatické bolesti, hojí infekční rány, záněty, vředy.

      10. Mýdla – do nich se používají levandulové esenciální oleje a květy.
      11. Do šatníku – provoní, působí proti molům.
      12. Koření - čerstvý nebo sušený květ na maso, ryby, houby, ale i do sušenek, cukru.
            Dá se použít   čerstvá nebo sušená levandule, v sušičce sušit do 40 °C.
      13. Bylinkové polštářky
      Dětem jsem našila polštářky s levandulí a při polštářové bitvě je cítit celým domem.
 
     14. Obklady
           Éterický olej do oleje, nalít do vody, namočit obklad a přikládat na postižené místo.
     15. Rozptylování éterického oleje do ovzduší
           5 kapek  do 250 ml teplé vody, do rozprašovače a rozptýlit po místnosti.
           5 kapek do zvlhčovače vzduchu nebo misky na radiátoru.  
           5 kapek do aromalampy nebo elektrického difuzér.

Komentáře

  1. Taky miluji vůni levandule. Působí na mě fakt hodně intenzivně a hodně mě uklidňuje. Super je to, když si ji dám třeba do aroma sauny, kterou jsme si domů zde pořídili. To je fakt prima a člověk si tam perfektně odpočine. Ale za to může spíš ta sauna jako taková, než že bych dávala nějaké kredity navíc levanduli. :D Ale třeba levandulové šampony a mýdla jsou super. :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Výroba mýdla... Aneb expresní návod na to, jak vyrobit domácí mýdlo bez zbytečných chemických pouček

Ten, kdo se rozhodn e sdělit veřejnosti "expresní návod" na výrobu mýdla, si na sebe ušije tak trochu bič... Proč? Předně proto, že zkušeným výrobcem mýdla se člověk nestane přes noc, ale mnohem spíše tak, že po několik měsíců čile experimentuje, zkouší, vaří, míchá a vůbec se všelijak zaobírá mýdly. Nutno dodat, že někdy dokonce i ve svých snech :-)  Přesto buďme projednou odvážní a takovýto, řekněmě rychlokvaškový, návod zveřejněmě. Myslím, že přesně něco podobného začátečníci potřebují - ujistit se, že to zkrátka zvládnou.. Také dobrý a zkušený učitel ihned na své žáky nevychrlí teorii relativity, ale začíná pěkně popořadě - třeba Newtonovými pohybovými zákony. A d ost již úvodu, začněme... 1. Co je to mýdlo? Předně je třeba si uvědomit, co to vlastně takové mýdlo je. Mýdlo je směs organických látek v pevné nebo kapalné podobě, působící jako anionický tenzid. Je to tedy tedy látka, hromadící se ve fázovém rozhraní a snižující povrchové napětí vodnýc...

Marius Fabre - více než stoletá tradice pravých marseilleských mýdel...

Marius Fabre je j edna z nejznámějších firem, která dodnes vyrábí pravé marseillské mýdlo. Kořeny této firmy sahají až do roku 1900, kdy muž jménem Marius Fabre založil v Salon de Provence svou firmu na výrobu mýdel. Dnes se stejnou vášní již čtvrtá generace této rodiny pokračuje v tradiční výrobě marseillského mýdla. Co je to však tzv. pravé marseillské mýd lo? Výrobní postup marseillského mýdla a jeho složení byly uzákoněny už v roce 16 8 8 a striktně se dodržují dodnes:   Marseillské mýdlo musí být ze 100 % přírodní, pouze z rostlinných olejů a nesmí obsahovat přidaná barviva, vůně, rozpouštědla či konzervanty. Musí obsahovat 72 % rostlinných olejů, což je také číslo, které je vyznačeno na každé mýdlové kostce.   Marseilleské mýdlo musí být šetrné k životnímu prostředí a 100% biologicky odbouratelné; zároveň nesmí obsahovat fosfáty nebo jiné syntetické látky a rovněž nesmí zatěžovat spodní vody a zatěžovat přírodní prostředí. Výrobní postup: mýdlo musí být ...

Ruční mýdlárna - zpověď mýdlařky

Marta Vaníčková je majitelka Ruční mýdlárny. V článku se dozvíte o jejích začátcích, oblíbených produktech nebo o tom, co jí na mýdlaření nebaví ...       Od kdy mýdla vyrábíte? Můj úplně první pokus o mýdlo dopadl katastrofálně. Koupila jsem pár nejlevnějších a nejobyčejnějších mýdel v obchodě a zkusila jsem je v hrnci rozvařit. Nejenže se mýdla vůbec nerozpustila, ale navíc se připálila a strašně zapáchala. Ten pach se pak nedal vyvětrat asi 14 dní. To se psal rok 2003 a mojí dceři byly 2 roky.   Jak jste se k výrobě dostala? Dětská lékařka mi oznámila, že svou dvouletou dceru kvůli atopickému ekzému nemám umývat mýdlem. Jenže malé dítě je stále ušpiněné a jen voda na něj nestačí.  Tenkrát mi naše babička vyprávěla, že si mýdlo doma vařili, a že bylo z tuku. Všichni se s ním myli a nikdy nikdo žádný ekzém neměl. Jak se ale vařilo, si už nevzpomínala. Tak mi nezbylo, než trochu pátrat. Ve vědecké knihovně v Olomouci jse...