Přeskočit na hlavní obsah

Praní v mýdle



Pokud chcete při praní v pračce použít mýdlo, máte 3 možnosti. Můžete kousky nebo nastrouhané mýdlo vložit přímo do bubnu, můžete ho předem rozpustit ve vodě nebo si vyrobit mýdlový sliz. Výsledky praní jsou srovnatelné. Vždy vkládejte všechny ingredience přímo do bubnu pračky, v nádobce na prášek se nemusí rozpustit.


Nejjednodušší možností je použít již nastrouhané vločky. Ikdyž za vás strouhání někdo již provedl, ne vždy platí, že vločky jsou dražší, než celé mýdlo. Před koupí je proto potřeba propočítat, co se Vám vyplatí.  Pokud se rozhodnete mýdlo strouhat, jde to poměrně snadno. Můžete strouhat i nahrubo. Z tvrdších mýdel nevznikají hoblinky, ikdyž se je snažíte nastrouhat nahrubo, ale spíše prášek. Mýdlo dávkujte v množství  od 5 g podle znečištění prádla a tvrdosti vody.

 
Mýdlové kostky a vločky 
vlevo: marseilleské palmové, uprostřed: marseilleské olivové, vpravo: kokosové z mýdlárny Š.IVA
 
Můžete přidat i sodu na praní (uhličitan sodný Na2CO3, soda kalciovaná), která rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje, zabraňuje usazení vodního kamene. Lze použít práškovou nebo krystalickou. Je to stejný druh sody, jen krystalická je vykrystalizovaná, jsou jí větší kusy (krystaly). Jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný NaHCO3, soda bikarbona) je na praní nevhodná, používá se spíše na úklid domácnosti. V měkké vodě se pere lépe. Pokud máte vodu tvrdší, změkčíte ji prací sodou. Pokud ale máte vodu měkkou, mýdlo se hůře odstraňuje, proto je třeba přidat ocet (do přihrádky na aviváž), který vymytí mýdla pomůže.

http://www.mydloteka.cz/mydloteka/eshop/0/3/5/1670-Soda-na-prani-1-kg

V případě, že máte strach, že se kousky mýdla v pračce nerozpustí, můžete ho předem rozpustit ve vodě. Doporučuje se asi 50 g mýdla na 1 litr vody. Na jednu prací dávku se používá 100 ml mýdlové vody. Můžete přidat i prací sodu. Pokud ji přidáte do vody k mýdlu, vznikne mýdlový sliz. Vytvoří se však vždy?

Mýdlový sliz (popis na jeho výrobu najdete také na našem blogu) je tvořen mýdlem, vodou a prací sodou. Název získal od své konzistence. Někdy se vytvoří sliz hustší, podobný ztuhlému pudinku, někdy je velmi tekutý. Závisí to na množství použité vody, ale také na druhu mýdla. Pokud mýdlo obsahuje olivový olej, sliz se nevytvoří vůbec, pokud obsahuje kokosový olej, vytvoří se sliz řidší, pokud palmový olej, sliz se tvoří téměř okamžitě a je velice hustý.

V Mýdlotéce U Tří lilií se prodává několik druhů pracích mýdel. Která z nich sliz vytvoří? Marseilleská mýdla palmová sliz tvoří velice dobře, marseilleské mýdlové vločky jsou z palmového mýdla, proto sliz vytvoří také. Z marseilleského olivového mýdla se sliz nevytvoří vůbec. Mýdlo a vločky na praní z mýdlárny Š.IVA obsahují pouze kokosový olej, z nich se tedy sliz vytvoří, ale řidší. Prací mýdlo z mýdlárny ERDÉ sliz vytvoří, ale z mýdlárny Leontýnka ne, jelikož kromě kokosového, řepkového a ricinového oleje obsahuje i olej olivový, který vytvoření slizu zabrání.

 
vlevo: palmový sliz, uprostřed: olivový se nevytvořil, vpravo: vyšlehaný kokosový, který časem sedne

Jestliže máte na oblečení skvrny například od mastnoty nebo trávy, před praním v pračce postižené místo namočte, rozmydlete zde mýdlo na skvrny a nechte nějakou dobu působit. Poté nevymáchané vložte do pračky a vyperte.

http://www.mydloteka.cz/mydloteka/eshop/0/3/5/2588-Mydlo-na-skvrny-300-g
Prací soda může způsobovat šednutí bílého prádla. Pokud tomu chcete zabránit, použijte asi 2 – 3 lžíce perkarbonátu sodného. Ten však působí až od teploty 60 °C. Při praní v nižších teplotách k němu musíte přidat 5 % TAEDu (Tetraacetylethylendiamin), který ho aktivuje. 

http://www.mydloteka.cz/mydloteka/eshop/0/3/5/3226-TAED-150-g 
TAED

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Výroba mýdla... Aneb expresní návod na to, jak vyrobit domácí mýdlo bez zbytečných chemických pouček

Ten, kdo se rozhodn e sdělit veřejnosti "expresní návod" na výrobu mýdla, si na sebe ušije tak trochu bič... Proč? Předně proto, že zkušeným výrobcem mýdla se člověk nestane přes noc, ale mnohem spíše tak, že po několik měsíců čile experimentuje, zkouší, vaří, míchá a vůbec se všelijak zaobírá mýdly. Nutno dodat, že někdy dokonce i ve svých snech :-)  Přesto buďme projednou odvážní a takovýto, řekněmě rychlokvaškový, návod zveřejněmě. Myslím, že přesně něco podobného začátečníci potřebují - ujistit se, že to zkrátka zvládnou.. Také dobrý a zkušený učitel ihned na své žáky nevychrlí teorii relativity, ale začíná pěkně popořadě - třeba Newtonovými pohybovými zákony. A d ost již úvodu, začněme... 1. Co je to mýdlo? Předně je třeba si uvědomit, co to vlastně takové mýdlo je. Mýdlo je směs organických látek v pevné nebo kapalné podobě, působící jako anionický tenzid. Je to tedy tedy látka, hromadící se ve fázovém rozhraní a snižující povrchové napětí vodnýc

Recept pro tento týden - šumivé bomby do koupele

Koupelové bomby (šumivé tvarované soli do koupele) už u nás téměř "zdomácněly". Proč? Zajistí totiž příjemný a relaxační požitek během koupele. Stačí je vhodit do vody a pozorovat, jak se v podobě mírného perlení pomalu rozpouštějí, čímž se do vody uvolňují oleje, které něžně pohladí vaši pokožku a zároveň jí dodají dostatečné množství výživy a hydratace... Recept: 125 gramů jedlé sody potravinářské 60  gramů kyseliny citronové 60  gramů kukuřičného škrobu (příp. kukuřičné mouky) 2 ½ polévkové lžíce mandlového oleje , alternativou může být téměř jakýkoliv jiný olej , nejlépe za studena lisovaný či rovnou v bio kvalitě 1 polévková lžíce vody (nejlépe destilovaná, nebo vodu převaříme) esenciální olej/e dle vkusu (celkové množství 20 - 25 kapek) přírodní kosmetické barvivo dle vlastního uvážení sprej s lihem (slouží jako desinfekce k postříkání forem) forma (nejlépe silikonová) Postup: Jedlou sodu, kyselinu citronovou a kukuřičný škrob/m

Marius Fabre - více než stoletá tradice pravých marseilleských mýdel...

Marius Fabre je j edna z nejznámějších firem, která dodnes vyrábí pravé marseillské mýdlo. Kořeny této firmy sahají až do roku 1900, kdy muž jménem Marius Fabre založil v Salon de Provence svou firmu na výrobu mýdel. Dnes se stejnou vášní již čtvrtá generace této rodiny pokračuje v tradiční výrobě marseillského mýdla. Co je to však tzv. pravé marseillské mýd lo? Výrobní postup marseillského mýdla a jeho složení byly uzákoněny už v roce 16 8 8 a striktně se dodržují dodnes:   Marseillské mýdlo musí být ze 100 % přírodní, pouze z rostlinných olejů a nesmí obsahovat přidaná barviva, vůně, rozpouštědla či konzervanty. Musí obsahovat 72 % rostlinných olejů, což je také číslo, které je vyznačeno na každé mýdlové kostce.   Marseilleské mýdlo musí být šetrné k životnímu prostředí a 100% biologicky odbouratelné; zároveň nesmí obsahovat fosfáty nebo jiné syntetické látky a rovněž nesmí zatěžovat spodní vody a zatěžovat přírodní prostředí. Výrobní postup: mýdlo musí být vařeno v