Přeskočit na hlavní obsah

Oleje proti stárnutí



Touhou každé ženy je být krásná a vypadat mladě. K tomu mohou dopomoci i oleje, z nichž nejúčinnější jsou arganový, šípkový, makadamiový a jojobový.


Arganový olej

Obsahuje hodně vitamínu E, který je účinný antioxidant, což znamená, že zpomaluje proces stárnutí. Stimuluje v pokožce tvorbu kolagenu a elastinu, čímž je schopen bránit tvorbě vrásek a účinně vyhlazovat i ty již existující. Hloubkově vyživuje pleť a má silné regenerační a zvláčňující účinky. Obnovuje vitalitu suché, citlivé, poškozené a stárnoucí pleti. Používá se jako pěstící  noční olej, k ošetření očního okolí nebo jako denní olej.

Získává se z plodů argánie trnité, která roste pouze v Maroku. Na získání 1 litru oleje je třeba sklidit 30 kg plodů, což je úroda asi 4 stromů. Oloupá se dužina, pak je potřeba rozbít skořápku, která je 15krát tužší než skořápka lískového oříšku. Rozbíjejí se kamenem jedna po druhé, u výroby arganového oleje se mechanizace příliš neosvědčila. Místní ženy plody ručně sklízí, odpeckovávají a lisují v tradičních kamenných mlýncích.

Zajímavé na něm je, že se dá použít jak na suchou, tak na mastnou pleť, dokonce i na pleť trpící akné. Olej pokožku ošetřuje, aniž by ucpával póry. Předchází tvorbě pupínků a zánětů, pleť se lépe hojí. Pokud si ho tedy pořídíte vy na zralou pleť, Vaše dospívající dcera ho jistě ocení také.




Šípkový olej

Získává se ze semínek šípkové růže. Je výjimečně účinný proti vráskám, vyhlazuje stávající a zabraňuje vzniku nových, zmírňuje stárnutí pleti a přispívá k její hydrataci. Obsahuje vitamín A, který  je potřebný i při obnově buněk a pomáhá k přirozenému nárůstu kolagenu a elastinu v tkáních. Řeší kožní defekty jako jsou strie, poškození UV zářením (zejména po létě), jizvy po operacích, akné, popáleninách, ekzémy, pigmentové skvrny.


 

Makadamiový olej

Olej se lisuje z ořechů. Jeho složení je velmi blízké lidskému kožnímu mazu. Obsahuje  kyselinu palmitoolejovou, která je zásadní pro udržení vitality pokožky, proto je významným pomocníkem proti stárnutí pleti. Podporuje hydrataci, zajišťuje regeneraci tkáně a má antioxidační účinky.  Má vysoký obsah vitaminu E.


Jojobový olej

Získává se lisováním jadérek jojoby čínské, což je zhruba 3 metry vysoký keř. Jojobový olej je spíše vosk. Využívá se k hojení jizev a vyhlazení pleti od vrásek, do hloubky hydratuje. Opět jako předchozí oleje obsahuje velké množství vitamínu E, který přispívá k ochraně kožních buněk, výrazně napomáhá regeneraci pleti a bojuje s pigmentovými skvrnami. 

 

https://www.mydloteka.cz/mydloteka/eshop/0/3/5/843-Jojobovy-olej-bio-200-ml


Jak oleje použít

Můžete použít buď jeden olej nebo si oleje namíchat. Zvláštností šípkového oleje je, že udržuje účinnost směsí. Použijte 2 – 3 kapky a jemnými krouživými pohyby masírujte obličej, dekolt i krk.


Oleje jsou obsažené i v mýdlech

Základ mýdel tvoří oleje, proto i při mytí pokožky, můžete využít jejich účinky. Jojobový olej je obsažený téměř ve všech námi nabízených šamponech, proto při mytí vlasů můžete mýdlem umýt i obličej nebo celé tělo. Arganový olej je obsažený například v mýdlech: Arganové pohlazení, Africké slunce, Biokarité a bio argan. Šípkový olej je obsažený v mýdle, které je určeno přímo na vrásky: Šípkové proti stárnutí.

https://www.mydloteka.cz/mydloteka/eshop/0/3/5/1378-Sipkove-proti-starnuti-100-g


Zdroje:
KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu
ZRUBECKÁ, Adéla. Aromaterapie podle ročních období

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Výroba mýdla... Aneb expresní návod na to, jak vyrobit domácí mýdlo bez zbytečných chemických pouček

Ten, kdo se rozhodn e sdělit veřejnosti "expresní návod" na výrobu mýdla, si na sebe ušije tak trochu bič... Proč? Předně proto, že zkušeným výrobcem mýdla se člověk nestane přes noc, ale mnohem spíše tak, že po několik měsíců čile experimentuje, zkouší, vaří, míchá a vůbec se všelijak zaobírá mýdly. Nutno dodat, že někdy dokonce i ve svých snech :-)  Přesto buďme projednou odvážní a takovýto, řekněmě rychlokvaškový, návod zveřejněmě. Myslím, že přesně něco podobného začátečníci potřebují - ujistit se, že to zkrátka zvládnou.. Také dobrý a zkušený učitel ihned na své žáky nevychrlí teorii relativity, ale začíná pěkně popořadě - třeba Newtonovými pohybovými zákony. A d ost již úvodu, začněme... 1. Co je to mýdlo? Předně je třeba si uvědomit, co to vlastně takové mýdlo je. Mýdlo je směs organických látek v pevné nebo kapalné podobě, působící jako anionický tenzid. Je to tedy tedy látka, hromadící se ve fázovém rozhraní a snižující povrchové napětí vodnýc

Recept pro tento týden - šumivé bomby do koupele

Koupelové bomby (šumivé tvarované soli do koupele) už u nás téměř "zdomácněly". Proč? Zajistí totiž příjemný a relaxační požitek během koupele. Stačí je vhodit do vody a pozorovat, jak se v podobě mírného perlení pomalu rozpouštějí, čímž se do vody uvolňují oleje, které něžně pohladí vaši pokožku a zároveň jí dodají dostatečné množství výživy a hydratace... Recept: 125 gramů jedlé sody potravinářské 60  gramů kyseliny citronové 60  gramů kukuřičného škrobu (příp. kukuřičné mouky) 2 ½ polévkové lžíce mandlového oleje , alternativou může být téměř jakýkoliv jiný olej , nejlépe za studena lisovaný či rovnou v bio kvalitě 1 polévková lžíce vody (nejlépe destilovaná, nebo vodu převaříme) esenciální olej/e dle vkusu (celkové množství 20 - 25 kapek) přírodní kosmetické barvivo dle vlastního uvážení sprej s lihem (slouží jako desinfekce k postříkání forem) forma (nejlépe silikonová) Postup: Jedlou sodu, kyselinu citronovou a kukuřičný škrob/m

Marius Fabre - více než stoletá tradice pravých marseilleských mýdel...

Marius Fabre je j edna z nejznámějších firem, která dodnes vyrábí pravé marseillské mýdlo. Kořeny této firmy sahají až do roku 1900, kdy muž jménem Marius Fabre založil v Salon de Provence svou firmu na výrobu mýdel. Dnes se stejnou vášní již čtvrtá generace této rodiny pokračuje v tradiční výrobě marseillského mýdla. Co je to však tzv. pravé marseillské mýd lo? Výrobní postup marseillského mýdla a jeho složení byly uzákoněny už v roce 16 8 8 a striktně se dodržují dodnes:   Marseillské mýdlo musí být ze 100 % přírodní, pouze z rostlinných olejů a nesmí obsahovat přidaná barviva, vůně, rozpouštědla či konzervanty. Musí obsahovat 72 % rostlinných olejů, což je také číslo, které je vyznačeno na každé mýdlové kostce.   Marseilleské mýdlo musí být šetrné k životnímu prostředí a 100% biologicky odbouratelné; zároveň nesmí obsahovat fosfáty nebo jiné syntetické látky a rovněž nesmí zatěžovat spodní vody a zatěžovat přírodní prostředí. Výrobní postup: mýdlo musí být vařeno v