pátek 17. května 2013

Mýdla - vysušují, nebo obnovují a detoxikují?


Hned na úvod si musíme říci, že existují dvě zcela protichůdné teorie. Ta první praví zhruba toto:

"Naše kůže má jeden charakteristický rys: její povrch je lehce kyselý. Průměrná hodnota pH kůže je 5,5. Mírně kyselý povrch chrání kůži před patogeny. Změny hodnoty pH oslabují ochrannou funkci kyselého pláště, což může způsobit dehydrataci, podráždění či dokonce kožní infekce nebo alergie. Zvláště nevhodné je pak pravidelné mytí mýdlem nebo používání kosmetických přípravků, jejichž hodnota pH neodpovídá přirozeně kyselému pH 5,5 zdravé kůže."

Druhá se s první vyrovnává takto:

"Kyselý plášť nemáme pro ochranu naší kůže, ale z důvodu, že kůže, jako jeden z vylučovacích orgánů, pomáhá zanesenému a překyselenému organismu vyloučit nadbytek kyselin a škodlivin v těle. Kyselá péče o pokožku tak neustále zabraňuje tomuto vylučování. Kůže se snaží plnit svou funkci navzdory všem nepříznivým vnějším podmínkám, a tak pro suchou a namáhanou pokožkou nakonec vyplývá doslova civilizační potřeba denního nebo dokonce častějšího sprchování. A máme tu začarovaný kruh..."

A teď babo raď... Kůže ani nikdo jiný nám o důvodu své kyselosti nikdy nic nepoví, a tak nám nezbývá než věřit jedné, či druhé teorii. Každopádně jedno je zcela jisté - kůže má úžasnou schopnost regenerace a výkyvy pH dokáže u zdravých jedinců vždy "ukočírovat".

Mnohem spornější je otázka chemických a agresivních mycích tenzidů, tzv. pěnicích látek, které tzv. pH neutrálními přípravky o hodnotě pH 5,5 ve většině případů obsahují. Co je tedy pro naši pokožku lepší? Používat sice pH neutrální přípravky s obsahem nešetrných mycích tenzidů, které pokožku dočasně nevychylují do mírně zásaditého pH, nebo si raději zakoupit 100% přírodní mýdlo, jež sice na dočasné období (cca několik minut) pH pokožky posune malinko nahoru, ale zato v sobě neobsahuje žádné potencionálně nebezpečné a pokožce nepřející pěnidla, která ji jen zbytečně dráží, vysušují a narušují její sebum neboli kožní maz?

Navíc... Málo se ví, že kvalitní přírodní mýdla v sobě obsahují glycerin, který, jak známo, pečuje o vlhkost naší pokožky a sliznic. Je to z toho důvodu, že na sebe váže atmosférickou vlhkost a tím ji přenáší k povrchu těla. Glycerinu mýdla obsahují tak akorát, jelikož je de facto jejich přirozenou součástí (vzniká při jejich výrobě). Naopak do ostatních kosmetických produktů a také pěnivých mycích prostředků se musí uměle dodávat. To má často za následek, že jej tyto kosmetické výrobky obsahují buď příliš málo, nebo zase příliš mnoho, což naopak vede k odečerpávání vlhkosti a dehydrataci kůže.


V poslední době pak přírodním mýdlům začíná čím dál více nahrávat čím dál rozšířenější teorie o překyselení organismu. Lidé, kterým byla diagnostikována artritida, artróza, prodělávají záněty a plísně v těle, deprese, rakovinu, trápí je chronické zdravotní problémy, jsou velmi překyselení. Prvními signály překyselení organismu bývají nezpracované stresy, únava, vyčerpání, psychická nevyrovnanost, špatný spánek a časté chození na toaletu během noci. Objevují se tmavé kruhy a/nebo otoky pod očima, kožní vyrážky, opary, praskají koutky úst, tvoří se bradavice, ječná zrna apod. Zažívání mívá zhoršenou funkci projevující se průjmy, zácpou, nadýmáním, plynatostí, bolestmi břicha apod. Překyselení těla bývá také častým důsledkem výkyvů váhy, příčinou vzniku hemoroidů, zánětů močového měchýře, problémů se slinivkou, ledvinami, játry, štítnou žlázou a prostatou. A mimo jiné - překyselení se také poměrně často projevuje na kůži  prostřednictvím atopického ekzému, lupénky a nejrůznějších dalších kožních vyrážek a alergií.

Za důležitou proceduru ve snaze o odkyselení organismu se proto čím dál tím více doporučuje omezit stres, jíst vyváženou stravu, přijímat více tekutin, častěji se pohybovat na čerstvém vzduchu a samozřejmě omezit kyselinotvorné maso, alkohol, kávu a především cukr. Naopak je dobré dávat přednost všem zásaditým potravinám jako je citrón, banán, meruňky, řepa, houby, fazole a mnoho dalších.

S tím však také souvisí péče o naši pokožku. Více a více je pak v souvislosti s překyselením organismu slyšet o nejrůznějších zásaditých koupelích a ostatních výrobcích, epsomské alias Glauberově soli k detoxikaci a v neposlední řadě o přírodních mýdlech

Jak vidíme, nic není naprosto jednoznačné a záleží jen a jen na nás samotných, čemu budeme věřit a čemu dáme přednost. Vždy se však řiďte nejlépe "selským rozumem" a tím, co vaše tělo a pokožka aktuálně vyžaduje. Projevujete-li příznaky překyselení, určitě volte nejlépe mírně zásaditá přírodní mýdla. A v každém případě se snažte vyhnout chemii, kde to jen jde - ať už zvolíte mýdla, nebo jiné mycí prostředky...

Na závěr ještě něco málo k zamyšlení - proč je atopický ekzém a extrémně suchá pokožka fenoménem zrovna současné doby? Kdyby přece mýdla nějak výrazně škodila, neprojevilo by se to již dávno v dobách minulých na našich předcích, které by kožní problémy rovněž ve větší míře trápily?


4 komentáře:

 1. Přiměje nebo nepřiměje nás to se zamyslet ... ?!

  OdpovědětVymazat
 2. To záleží už na Vás ;-)

  OdpovědětVymazat
 3. Myslím, že je to někde mezi ta pravda. Ale je fakt, že zásadité pH by pokožce škodit nemělo, ba naopak - i z vlastní zkušenosti. Evka

  OdpovědětVymazat
 4. Objednal jsem si dvě mýdla Alepo s vavřínem, tak uvidím, zda to pomůže od ekzému, který se mi občas objevuje na předloktích. Budu v to doufat.
  Milan

  OdpovědětVymazat