Přeskočit na hlavní obsah

Mýdla - vysušují, nebo obnovují a detoxikují?


Hned na úvod si musíme říci, že existují dvě zcela protichůdné teorie. Ta první praví zhruba toto:

"Naše kůže má jeden charakteristický rys: její povrch je lehce kyselý. Průměrná hodnota pH kůže je 5,5. Mírně kyselý povrch chrání kůži před patogeny. Změny hodnoty pH oslabují ochrannou funkci kyselého pláště, což může způsobit dehydrataci, podráždění či dokonce kožní infekce nebo alergie. Zvláště nevhodné je pak pravidelné mytí mýdlem nebo používání kosmetických přípravků, jejichž hodnota pH neodpovídá přirozeně kyselému pH 5,5 zdravé kůže."

Druhá se s první vyrovnává takto:

"Kyselý plášť nemáme pro ochranu naší kůže, ale z důvodu, že kůže, jako jeden z vylučovacích orgánů, pomáhá zanesenému a překyselenému organismu vyloučit nadbytek kyselin a škodlivin v těle. Kyselá péče o pokožku tak neustále zabraňuje tomuto vylučování. Kůže se snaží plnit svou funkci navzdory všem nepříznivým vnějším podmínkám, a tak pro suchou a namáhanou pokožkou nakonec vyplývá doslova civilizační potřeba denního nebo dokonce častějšího sprchování. A máme tu začarovaný kruh..."

A teď babo raď... Kůže ani nikdo jiný nám o důvodu své kyselosti nikdy nic nepoví, a tak nám nezbývá než věřit jedné, či druhé teorii. Každopádně jedno je zcela jisté - kůže má úžasnou schopnost regenerace a výkyvy pH dokáže u zdravých jedinců vždy "ukočírovat".

Mnohem spornější je otázka chemických a agresivních mycích tenzidů, tzv. pěnicích látek, které tzv. pH neutrálními přípravky o hodnotě pH 5,5 ve většině případů obsahují. Co je tedy pro naši pokožku lepší? Používat sice pH neutrální přípravky s obsahem nešetrných mycích tenzidů, které pokožku dočasně nevychylují do mírně zásaditého pH, nebo si raději zakoupit 100% přírodní mýdlo, jež sice na dočasné období (cca několik minut) pH pokožky posune malinko nahoru, ale zato v sobě neobsahuje žádné potencionálně nebezpečné a pokožce nepřející pěnidla, která ji jen zbytečně dráží, vysušují a narušují její sebum neboli kožní maz?

Navíc... Málo se ví, že kvalitní přírodní mýdla v sobě obsahují glycerin, který, jak známo, pečuje o vlhkost naší pokožky a sliznic. Je to z toho důvodu, že na sebe váže atmosférickou vlhkost a tím ji přenáší k povrchu těla. Glycerinu mýdla obsahují tak akorát, jelikož je de facto jejich přirozenou součástí (vzniká při jejich výrobě). Naopak do ostatních kosmetických produktů a také pěnivých mycích prostředků se musí uměle dodávat. To má často za následek, že jej tyto kosmetické výrobky obsahují buď příliš málo, nebo zase příliš mnoho, což naopak vede k odečerpávání vlhkosti a dehydrataci kůže.


V poslední době pak přírodním mýdlům začíná čím dál více nahrávat čím dál rozšířenější teorie o překyselení organismu. Lidé, kterým byla diagnostikována artritida, artróza, prodělávají záněty a plísně v těle, deprese, rakovinu, trápí je chronické zdravotní problémy, jsou velmi překyselení. Prvními signály překyselení organismu bývají nezpracované stresy, únava, vyčerpání, psychická nevyrovnanost, špatný spánek a časté chození na toaletu během noci. Objevují se tmavé kruhy a/nebo otoky pod očima, kožní vyrážky, opary, praskají koutky úst, tvoří se bradavice, ječná zrna apod. Zažívání mívá zhoršenou funkci projevující se průjmy, zácpou, nadýmáním, plynatostí, bolestmi břicha apod. Překyselení těla bývá také častým důsledkem výkyvů váhy, příčinou vzniku hemoroidů, zánětů močového měchýře, problémů se slinivkou, ledvinami, játry, štítnou žlázou a prostatou. A mimo jiné - překyselení se také poměrně často projevuje na kůži  prostřednictvím atopického ekzému, lupénky a nejrůznějších dalších kožních vyrážek a alergií.

Za důležitou proceduru ve snaze o odkyselení organismu se proto čím dál tím více doporučuje omezit stres, jíst vyváženou stravu, přijímat více tekutin, častěji se pohybovat na čerstvém vzduchu a samozřejmě omezit kyselinotvorné maso, alkohol, kávu a především cukr. Naopak je dobré dávat přednost všem zásaditým potravinám jako je citrón, banán, meruňky, řepa, houby, fazole a mnoho dalších.

S tím však také souvisí péče o naši pokožku. Více a více je pak v souvislosti s překyselením organismu slyšet o nejrůznějších zásaditých koupelích a ostatních výrobcích, epsomské alias Glauberově soli k detoxikaci a v neposlední řadě o přírodních mýdlech

Jak vidíme, nic není naprosto jednoznačné a záleží jen a jen na nás samotných, čemu budeme věřit a čemu dáme přednost. Vždy se však řiďte nejlépe "selským rozumem" a tím, co vaše tělo a pokožka aktuálně vyžaduje. Projevujete-li příznaky překyselení, určitě volte nejlépe mírně zásaditá přírodní mýdla. A v každém případě se snažte vyhnout chemii, kde to jen jde - ať už zvolíte mýdla, nebo jiné mycí prostředky...

Na závěr ještě něco málo k zamyšlení - proč je atopický ekzém a extrémně suchá pokožka fenoménem zrovna současné doby? Kdyby přece mýdla nějak výrazně škodila, neprojevilo by se to již dávno v dobách minulých na našich předcích, které by kožní problémy rovněž ve větší míře trápily?


Komentáře

  1. Přiměje nebo nepřiměje nás to se zamyslet ... ?!

    OdpovědětVymazat
  2. To záleží už na Vás ;-)

    OdpovědětVymazat
  3. Myslím, že je to někde mezi ta pravda. Ale je fakt, že zásadité pH by pokožce škodit nemělo, ba naopak - i z vlastní zkušenosti. Evka

    OdpovědětVymazat
  4. Objednal jsem si dvě mýdla Alepo s vavřínem, tak uvidím, zda to pomůže od ekzému, který se mi občas objevuje na předloktích. Budu v to doufat.
    Milan

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Výroba mýdla... Aneb expresní návod na to, jak vyrobit domácí mýdlo bez zbytečných chemických pouček

Ten, kdo se rozhodn e sdělit veřejnosti "expresní návod" na výrobu mýdla, si na sebe ušije tak trochu bič... Proč? Předně proto, že zkušeným výrobcem mýdla se člověk nestane přes noc, ale mnohem spíše tak, že po několik měsíců čile experimentuje, zkouší, vaří, míchá a vůbec se všelijak zaobírá mýdly. Nutno dodat, že někdy dokonce i ve svých snech :-)  Přesto buďme projednou odvážní a takovýto, řekněmě rychlokvaškový, návod zveřejněmě. Myslím, že přesně něco podobného začátečníci potřebují - ujistit se, že to zkrátka zvládnou.. Také dobrý a zkušený učitel ihned na své žáky nevychrlí teorii relativity, ale začíná pěkně popořadě - třeba Newtonovými pohybovými zákony. A d ost již úvodu, začněme... 1. Co je to mýdlo? Předně je třeba si uvědomit, co to vlastně takové mýdlo je. Mýdlo je směs organických látek v pevné nebo kapalné podobě, působící jako anionický tenzid. Je to tedy tedy látka, hromadící se ve fázovém rozhraní a snižující povrchové napětí vodnýc

Marius Fabre - více než stoletá tradice pravých marseilleských mýdel...

Marius Fabre je j edna z nejznámějších firem, která dodnes vyrábí pravé marseillské mýdlo. Kořeny této firmy sahají až do roku 1900, kdy muž jménem Marius Fabre založil v Salon de Provence svou firmu na výrobu mýdel. Dnes se stejnou vášní již čtvrtá generace této rodiny pokračuje v tradiční výrobě marseillského mýdla. Co je to však tzv. pravé marseillské mýd lo? Výrobní postup marseillského mýdla a jeho složení byly uzákoněny už v roce 16 8 8 a striktně se dodržují dodnes:   Marseillské mýdlo musí být ze 100 % přírodní, pouze z rostlinných olejů a nesmí obsahovat přidaná barviva, vůně, rozpouštědla či konzervanty. Musí obsahovat 72 % rostlinných olejů, což je také číslo, které je vyznačeno na každé mýdlové kostce.   Marseilleské mýdlo musí být šetrné k životnímu prostředí a 100% biologicky odbouratelné; zároveň nesmí obsahovat fosfáty nebo jiné syntetické látky a rovněž nesmí zatěžovat spodní vody a zatěžovat přírodní prostředí. Výrobní postup: mýdlo musí být vařeno v

Recept pro tento týden - šumivé bomby do koupele

Koupelové bomby (šumivé tvarované soli do koupele) už u nás téměř "zdomácněly". Proč? Zajistí totiž příjemný a relaxační požitek během koupele. Stačí je vhodit do vody a pozorovat, jak se v podobě mírného perlení pomalu rozpouštějí, čímž se do vody uvolňují oleje, které něžně pohladí vaši pokožku a zároveň jí dodají dostatečné množství výživy a hydratace... Recept: 125 gramů jedlé sody potravinářské 60  gramů kyseliny citronové 60  gramů kukuřičného škrobu (příp. kukuřičné mouky) 2 ½ polévkové lžíce mandlového oleje , alternativou může být téměř jakýkoliv jiný olej , nejlépe za studena lisovaný či rovnou v bio kvalitě 1 polévková lžíce vody (nejlépe destilovaná, nebo vodu převaříme) esenciální olej/e dle vkusu (celkové množství 20 - 25 kapek) přírodní kosmetické barvivo dle vlastního uvážení sprej s lihem (slouží jako desinfekce k postříkání forem) forma (nejlépe silikonová) Postup: Jedlou sodu, kyselinu citronovou a kukuřičný škrob/m