sobota 24. srpna 2013

Nablus - palestinské město obdařené olivami a mýdlem

Nablus není pouze název palestinského města na západním břehu Jordánu, ale také proslavená čistě přírodní mýdla (tzv. nabluská či "Nabulsi mýdla") kastilského typu. Palestinský básník Fadva Tuqan a zároveň nabluský rodák se o nich ve své poezii kdysi vyjádřil:

Město bylo obdařeno božským mýdlem
A mýdlo hlásá jeho slávu do všech koutů světa
Duchové jeho formuli zbytečně hledají
zůstává utajena a skryta.
Diadém dokonalosti ji zdobí*
a její cesta dokonalostí se zove
ale jeho mýdlo, nepřekvapivě,
dva diadémy krášlí...


* míněna Tuqanova rodina s dlouhou tradicí

Historie


Mýdla se ve městě Nablus vyrábějí již od 10. století. A není divu, že se o něm básník zmiňuje jako o "požehnaném" či "obdařeném". Jedná se totiž o známé centrum regionu, v němž se od nepaměti pěstují olivovníky, které mýdlům poskytují základní surovinu - olivový olej. Jen díky němu se město od 14. století stalo proslaveným producentem mýdel, dovážených do mnoha koutů Středního Východu a Evropy. V 19. století se pak výroba mýdla ve městě Nablus, kde fungovalo okolo třiceti továren, rozrostla natolik, že byla schopná pokrýt více než polovinu celkové produkce mýdel v Palestině. Teprve od poloviny 20. století výroba mýdel upadla. Bylo to mimo jiné způsobeno některými přírodními katastrofami a také izraelskou okupací. A tak nyní již ve městě působí pouze několik rodinných firem, které na tradici výroby mýdel navazují. Jednou z prominentních je Nablus Soap Company. Byla založena v roce 1971 mužem jménem Mojtaba Tbeleh Adnan, který pochází z mýdlařské rodiny s více než čtyřsetletou tradicí. Slávu jeho rodu ozřejmuje fakt, že specialitovi na krájení mýdlových bloků se v arabštině říká "Tubeili", což je přímý odkaz k rodovému jménu.

Výroba


Mýdla Nablus jsou vyráběna z přírodních rostlinných přísad a to v pěti fázích. První z nich je fáze vaření, pak přichází na řadu pokládání, dále krájení, sušení a balení. Všechny tyto fáze jsou vykonávany čtyřmi skupinami pracovníků, kteří mají jednotlivé fáze na starosti. První fáze je vykonávána v přízemní místnosti, kde se ve velkém kotli společně vaří olivový olej, voda (místní tradičně železitá, která dodává nabluskému mýdlu charakteristickou pevnost) a hydroxid sodný (tradičně vyráběný z popele), nic jiného se nepřidává. Tato směs se míchá tradičním nástrojem ve tvaru vesla - tzv. dukshabem, který je až tři metry dlouhý. Poté je uvařené mýdlo pečlivě vyzkoušeno pověřeným pracovníkem a zároveň hlavou vařícího týmu, jenž ve své dlani zkouší jeho texturu. Hned nato se ještě čerstvě uvařené mýdlo rozlévá velkými vědry po podlaze (tzv. mafrach) v prvním patře továrny a nechává se jeden den, aby ztvrdlo. Poté se krájí a "štempluje" tradičnímu razidly. O den později pak pracovníci vykonávají další z úkonů - stavění a formování mýdel do tradičních geometrických věží zvaných "Tanana", v nichž mýdlo po dva až tři měsíce schne a zaje. Menší množství je pak vtlačeno do forem a označeno jménem Nablus. Teprve potom se jej ujme další skupina pracovníků, kteří jej balí. Není žádným tajemstvím, že dva takoví pracovníci dokáží během jedné hodiny zabalit pět set až tisíc kousků - úctyhodný to výkon.

Použití

Tradiční nabluské mýdlo.
Nabluská mýdla je možné používat na každodenný mytí celého těla, včetně pokožky obličeje a vlasů. Podporují přirozené regenerační schopnosti pokožky a udržují ji v rovnováze. Jsou vhodná pro všechny typy pokožky a všechny věkové kategorie.

Pod značkou Nablus najdete několik druhů olivových mýdel. Všechna mají společný základ, který je tvořen více než 60% olivového oleje, dále olejem kokosovým a vodou. Nablus nabízí jednak čisté olivové mýdlo a pak další mýdla, která obsahují např. esenciální oleje, med, mléko, bahno z Mrtvého moře, sušené bylinky nebo ovoce. Byliny jsou pečlivě vybírány podle svých léčivých účinků a spolu s dalšími složkami mají všechny původ na Středním Východě.

Novější produkce - variace


Terapeutické kvality mýdel se odvíjejí od jejich aromatu a čistě přírodních přísad. Všechny jsou vybírány a kombinovány tak, aby i lidé s různými kožními problémy pocítili během používání mýdel Nablus úlevu a jejich pokožce se začalo viditelně lépe dařit...Mýdla koupíte například zde


Podívejte se také na reportáž z nabluské mýdlárny zde nebo zde:Žádné komentáře:

Okomentovat