
Nejdříve však citace Karla Hádka, našeho nejznámějšího zastánce přírodní kosmetiky:
"Proti přítomnosti konzervantů v
kosmetice bych vůbec nic nenamítal kdyby…. Kdyby ve chvíli, kdy kosmetický
výrobek odebereme a naneseme jej na pokožku, jejich poslání a tím i účinnost
skončili. To je však nejen proklatě naivní, ale i nebezpečná představa. Tyto
chemikálie jsou natolik chemicky stabilní a též účinné látky, že na pokožce působí
i nadále. Ironicky by se dalo říci,
zatímco krém (ne)likviduje vrásky, konzervace
v kosmetice obsažená likviduje symbiotickou mikroflóru pokožky. Některé
složky mohou pokožku senzibilizovat a je otázkou času, kdy se objeví nějaká ta
alergie..."
Konzervanty, aniž bychom si to uvědomovali, jsou všude kolem nás. Každý
den, když se napijeme ochucené minerálky z plastové láhve, když si vyčistíme zuby nebo když si pouze omyjeme ruce tekutým mýdlem. Tyto látky mají totiž jednu veledůležitou
vlastnost - i v malých dávkách a koncentracích zastavují na určitou dobu růst
nejrůznějších bakterií a mikroorganismů, a tím dávají výrobkům čas, než podlehnou
přirozenému koloběhu látek v přírodě a poslouží jako potrava
mikroskopické říši. Není tedy divu, že jsou vítaným pomocníkem všude
tam, kde je zapotřebí zaručit určitou dobu skladovatelnosti, tedy i v kosmetice. Tyto jejich vlastnosti však konzervanty předurčují k tomu být v čistém stavu většinou, ne-li rovnou, jedovaté nebo alespoň dráždivé.

A tak výrobky, které obsahují vodu (krémy a další emulze), se bez konzervačního systému neobejdou, proto je nutné je konzervovat alespoň takovými konzervanty, které se vyskytují v přírodě nebo jsou sice syntetického původu, avšak zcela netoxické a v malých dávkách neškodné (jejich nevýhodou je akorát nižší trvanlivost konečného produktu - cca 1 rok). Tudíž jedinými konzervanty, povolenými v naší české certifikované přírodní kosmetice (CPK a CPK bio), jsou:
- Sodium Benzoate, Benzoic Acid: benzoan sodný, kyselina benzoová jsou potravinářské konzervanty, v přírodě se vyskytuje např. v benzoové pryskyřici (Styrax Benzoin).
- Potassium Sorbate: sorban draselný je potravinářský konzervant, v přírodě se vykytuje např. v nezralém ovoci.
- Salicylic Acid, Sodium Salicylate: kyselina salicylová, salicylát sodný, v přírodě se vykytuje např. ve vrbové kůře (Salix Alba).
- Phenethyalcohol: fenylethylalkohol je vonná látka s konzervačními účinky, v přírodě se vykytuje např. v růžové silici.
- Alkohol: alkohol, líh, konzervuje až od 20% obsahu, v přírodě je všeobecně rozšířen např. ve zkvašeném ovoci.
Další, zahraniční certifikáty, jsou pak na tom co se týče konzervantů takto:
BDIH: Kromě přírodních konzervantů jsou povoleny některé bezpečné,
přírodně identické konzervační látky: kyselina benzoová a její soli a
etylester, kyselina salicylová a její soli, kyselina sorbová a její soli,
benzylalkohol. Jejich použití musí však být na výrobku vyznačeno.
Ecocert: Tento certifikát je o něco méně náročný než neměcký BDIH a povoluje více syntetických, přesto však zcela bezpečných a netoxických konzervantů. Např. kromě výše zmíněných také ještě kyselinu dehydroacetovou (dehydroacetic acid), což je méně běžný konzervant, mající velmi nízkou toxicitu a senzitivizující potenciál.
Nyní již však přesuňme naší pozornost ke konzervativní ("chemické") kosmetice a tomu, jak zajišťuje stabilitu a trvanlivost svých výrobků ona. Nejběžněji používanými a zároveň nejkontroverznějšími konzervanty jsou tyto:
- Parabeny: Najdeme je na obalech kosmetických výrobků pod těmito chemickými názvy "Butyl-, Ethyl, Isobutyl, Methyl- a Propylparaben". Tyto látky se používají jako kosmetický konzervant již hodně dlouhou dobu. Jedná se o směsi esterů para-hydroxybenzoové kyseliny. Někteří lidé na ně nedají dopustit a jiní by je nejradši viděli v propadlišti dějin. Ti první jsou většinou tvůrci receptur a ti druzí dermatologové. Je pravdou, že na parabeny existují opravdu ošklivé alergické reakce asi u 0,5-1 % populace, což ještě neznamená statisticky výrazný problém. Problémem ovšem je, že parabeny se používají velmi často, tím pádem expozice obyvatelstva je mnohem větší a pravděpodobnost výskytu alergické reakce se dramaticky zvyšuje. V současné době se zkoumá možná spojitost parabenů s výskytem rakoviny prsu. Nicméně pro potvrzení této hypotézy zatím neexistuje dostatek vědeckých poznatků. V několika případech se podařilo zaznamenat přítomnost parabenů v prsních nádorech, nicméně není vyloučeno, že určité množství parabenů se vyskytuje i ve zdravé tkáni. Testy na laboratorních zvířatech, kterým byly parabeny podávány orální i injekční cestou odhalily, že tyto látky vykazují mírnou estrogenní aktivitu. Jak známo, zvýšené estrogenní působení by mohlo podněcovat rakovinné bujení. Z tohoto hlediska se hodně diskutuje negativní působení deodorantů a antiperspirantů, které se aplikují v podpaží. V podpažní jamce ústí síť lymfatického systému, jedná se tedy o místo, kudy se parabeny mohou velmi dobře vstřebávat do těla. Výzkumy nicméně současně zjistily, že malé množství parabenů, které se do těla uvolňuje při používání antiperspirantů, jsou v těle za účasti enzymů a podkožních tukových buňkěk poměrně rychle odbourávány. Před nedávnem byla na vzorku několika stovek žen provedena studie, zachycující souvislost mezi holením podpaží, užíváním antriperspirantů a deodorantů a výskytem rakoviny prsu. Zmíněná studie skutečně odhalila zvýšený výskyt rakoviny u skupiny mladých žen s „nejpřísnějšími hygienickými návyky.“ Nicméně nebylo přihlédnuto k dalším faktorům ovlivňujícím potenciální výskyt rakoviny. Celkově lze shrnout, že bude třeba provést více výzkumů, k prokázání kauzální závislosti. Nesporné však je, že parabeny rozhodně žádné netoxické a nejedovaté látky nejsou a do přírodní kosmetiky zcela určitě nepatří!
- Fenoxyethanol: Nebo také růžový éter či monofenylglykoléter se v lidském organizmu sice rychle odbourává a v kosmetice zesiluje účinek přípravků tím, že zvyšuje propustnost buněčných membrán. Používání phenoxyethanolu však nelze zcela doporučit, protože je schopen vyvolávat alergie (kontaktní ekzémy).
- Izothiazolinony (např. Kathon, Euxyl K 100) se v minulosti pokládaly za účinnou a nadějnou náhradu parabenů. Mají však vyšší dráždivý potenciál a kromě kosmetických přípravků se používají ke stabilizaci také v čisticích prostředcích pro mytí podlah nebo na mytí nádobí.
- Quaternium-15 má velmi dobré antimikrobiální účinky, ale je jedním z nejsilnějších alergenů ze škály konzervačních látek.
- Imidazolidinylová urea – účinný konzervační prostředek, ovšem s rizikem alergií. Navíc uvolňuje toxický formaldehyd.
- 2-bromo-2-nitropropan-1,3-diol (např. Bronopol) je širokospektrá antimikrobiální látka, avšak opět u ní existuje riziko uvolňování nitrosaminů.
- Z dalších konzervačních látek se využívají například: triklokarban,
triklosan, chlorhexidin, 3-jodopropynyl-Nbutylkarbamát a mnoho dalších...

Máte ke konzervantům v kosmetice k dispozici jakékoliv doplňující informace nebo se chcete např. vůči něčemu výše napsanému ohradit? Určitě pište pod tento článek do komentářů :-)
Super článeček! Jdu studovat svůj krémík, ale snad nic nehrozí, měl by být fakt přírodní :-)
OdpovědětVymazatopravte si ..." jejich poslání a tím i účinnost skončili. " vypadá to hmm....no, nechci psát hrubší výraz, než divně 8-)
OdpovědětVymazatDobrý den, můžete mi poradit jaký šetrný konzervant použít pro tekuté mýdlo, aby mýdlo vydrželo 12 měsíců? Díky předem za odpověď.
OdpovědětVymazat